Ücretlere zam için ortak mücadeleye

BORNOVA BELEDİYESİ TEMİZLİK İŞÇİLERİNDEN SENDİKALARA

Evrensel Gazetesi - - Haber -

hesaplaması yaptım, krizden zamlardan dolayı asgari ücret 350 lira erimiş. Gittim 5 liralık salça alayım dedim olmuş 9 lira” dedi. Eskiden çiftçilik yaptığını ancak artık geçinemez hale geldikleri için göç ettiklerini aktaran Mustafa, krizin etkisini tam olarak gösteremediğini vurgulayarak şunları söyledi: “Ben köylüyüm, elli tane malım vardı, her sene bir tanesini zekat verirdim. Şimdi ben zekata muhtaç oldum” diye konuştu.

‘MAAŞIN YARISI VERGİYE GİTTİ, YARISI ERİDİ’

Cumhurbaşkanının milli birlik vurgusu ve aynı gemideyiz söylemlerini hatırlattığımız Mustafa; “Önce alt tabakanın refah seviyesini yükseltmesi lazım, maaşlarımızdan vergi alınmamalı, alınmasın ki vatandaşın alım gücü yükselsin... Düşünün maaşımın yarısı vergiye gidiyor, kalanı krizde eridi bize bir şey kalmadı... Bu devlet emeklinin, işçinin yanında olmadı. Hep zenginin yanında oldu, bizleri hep ezdi... Şimdi bizim yapmamız gereken topyekün sokağa dökülmek. Bu da ancak tüm sendika ve konfederasyonların birleşik mücadelesiyle olur” diye konuştu.

İsmini vermeyen genç bir işçi ise tepkisini şöyle dile getirdi: “Tek bir şey soracağım; O çok sevdikleri patronlardan biri, örneğin Güler Sabancı fedakarlık etti mi? Krize biz sebep olmadık faturasını da biz ödemeyeceğiz.”

Başka bir işçi ise “Evde üç kişiyiz, sadece buzdolabı çalışıyor, akşam 7’de klima çalışıyor bir iki saat. Elektrik, su doğalgaz, internet 650 lira fatura ödüyorum. Ev kira olsa yandık, çocuk da geliyor... Anlayacağınız onlar koltuk sevdasında biz yaşam savaşında...” diyor.

Başka bir işçi ise şunları söylüyor: “Bütün Kobı’lerin vergi borçlarını sildiler ama bize bir şey yok, çünkü biz eşeğiz. Nasıl olsa bizim ses çıkarma hakkımız yok, biraz konuştun mu kendini kodeste buluyorsun. Genelinden yereline hep aynı. Benim elektrik faturam gelmiş 120 lira. Elektrik kullanımı 52 lira geriye kalan vergisi şusu busu 68 lira. Zenginin faturasını, vergisini biz ödüyoruz. 2020’ye kadar sözleşme imzalayamıyoruz, temizlik işçisi olarak 5 yıldır zam alamadık, nasıl fedakarlık yapalım. İnsani koşullarda çalışmıyoruz ki. Biz maaşlarımıza zam istiyoruz.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.