Kamptaki işçilere sorgu odasında dayak iddiası

Evrensel Gazetesi - - Haber -

3. havalimanı inşaatında çalışan işçilerin insanca çalışma koşulları talebiyle isyan etmesinin ardından yüzlerce işçi gözaltına alındı. Yaşananlarla ilgili basın toplantısı düzenleyen İnşaat-ış ve DİSK’E bağlı Dev-yapı-ış Sendikası çarpıcı bir iddiada bulundu: “Şantiyedeki arkadaşlarımız İga’nın şantiyeye bir sorgu merkezi kurduğunu, burada işçilere ‘kaba dayak’ atıldığını ve eylem hakkında bilgi ve isim istendiğini söyledi.”

Sendikalar gözaltına alınan işçilerin serbest bırakılmasını ve taleplerinin karşılanmasını istedi.

Dev Sağlık-ış Genel Merkezinde düzenlenen basın toplantısına çok sayıda sendika temsilcisi ve HDP Milletvekilleri Erkan Baş, Rıdvan Turan, Ali Kenanoğlu katıldı.

‘SİYASİ İKTİDARDAN BAĞIMSIZ DEĞİL’

Bu saldırıların siyasi iktidardan bağımsız olmadığını dile getiren Dev-yapı-ış Genel Başkanı Özgür Karabulut, “İktidar işçilerin yüz yıllar önce kazandığı haklarına gözlerini kapadı. Polis copuyla bu koşulların devam edeceğini gösterdi. Onlarca kardeşimiz iş cinayetinde canını verdi, kurtlu yemekler yiyor, balık istifi servislerle çalışma sahalarına gidiyorlardı. Baskıya maruz kalıyordu. Yemekler bile ayrı ayrı yemekhanedeydi. Dağları deviren yolları inşa eden inşaat işçilerinin kanları ve alınterleriyle bu yapılar yükseldi 3. köprüde de Osmangazi’de de her türlü çalışma hakkından yoksun çalışmak zorunda bırakıldı” dedi. İnşaat işçilerinin örgütsüz olduğunu belirten Karabulut, “Havalimanı şantiyesinde kartopu gibi büyüdü direniş. Yetkililer servise çözüm bulmak yerine kaçtılar. Öfke yağmurun şiddetiyle büyüdü. 15 bin işçinin 10 bini direnişe geçti. İşçilerin eylemi yankı buldu. Görüşmelerde bizi oyaladılar” dedi.

DEVLET KANUNUNU UYGULAMADI

Karabulut şunları söyledi: “Kanunlarda var. Devletin sağlamak zorunda olduğu şeylerdi. Ama sermayenin kölesi olmuş durumdalar. Demokratik kitle örgütleri bir arada olmuş. Çalışma Bakanlığından bir tek söz bile çıkmadı. Çalışma Bakanlığının müfettişleri gelmeliyidi. Koçbaşlarıyla kapılarımız kırıldı. 600 gözaltı yapıldı. Vekillere bilgi bile verilmedi. Havalimanındaki hukuksuzluk işçilerin direnişiyle duyuldu. Buradaki karanlığı dünyaya aktarmaya çalışıyorlar. Gözaltındaki işçilerin ne durumda olduğunu bilmiyoruz. Arkadaşlarımızın haklı talepleri kabul edilmek zorunda. Arkadaşlarımız bırakılana kadar devam edeceğiz.”

JANDARMA SALDIRISI

Ortak basın açıklamasını ise İnşaatış Yönetim Kurulu Üyesi Tezcan Acu yaptı. Acu, “Jandarma, hakları ve insanca yaşamak için mücadele eden işçilere saldırarak kendi kendini teşhir etmiş oldu. İşçiler patronların daha fazla kâr etmekten başka bir amacı olmadığını gördüğü gibi devletin hiçbir yetkilisinin de işçilerin çalışma koşullarının kötülüğünü görmediğini, patronların tetikçiliğini yaptığını görmüş oldu” dedi.

HAVALİMANINDA SORGU ODASI

Bakanlık verilerine göre 3. havalimanında 27 işçinin iş cinayetinde can verdiğini hatırlatan Acu, “Şantiyede çalışan bazı işçiler ise ‘Buradan günde 2 ölümüz çıkıyor’ diyerek seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Tek istedikleri can güvenlikleri olan bir şantiyede çalışmak, tahtakurusu olmayan yataklarda yatmak, doğru düzgün yemek yiyebilmek

ve yetkililer tarafından insanca muamele görmek. Nitekim işçilerin çalışma koşullarının düzeltilmesi talebiyle yaptığı eylem sürerken sepet vincinin devrilerek iki arkadaşımızın yaralanması, taleplerimizin gerçekliğinin en büyük göstergesidir” diye konuştu.

Acu, şantiyedeki işçilerin aktardığı bilgilere göre İga’nın şantiyeye bir sorgu merkezi kurduğunu ve orada işçilere kaba dayak atıp eylem hakkında bilgi ve isim almaya çalıştığını öğrendiklerini söyledi. (İSTANBUL/EVRENSEL)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.