Devlet ve şirketler suç ortaklığı yapıyor

Evrensel Gazetesi - - Haber -

İŞÇİLERİN gözaltı sürecine dair yaşanan hukuksuzlukları paylaşan hukukçular, patronların karakollara girdiklerini ancak kendilerinin giremediklerini ifade ederek, işçilerle görüştürülmediklerini söyledi. Hukukçular, “Devlet ve şirketler suç ortaklığı yapıyor” dedi.

Demokrasi İçin Hukukçular, Çağdaş Hukukçular Derneği ve Özgürlükçü Hukukçular Derneği 3. havalimanı işçilerinin gözaltı süreçleriyle ilgili İstanbul Barosunda basın toplantısı düzenledi. Toplantıya HDP İstanbul Milletvekili Avukat Züleyha Gülüm de katıldı.

‘GÖZALTI SAYISINI BİLMİYORUZ’

Demokrasi İçin Hukukçular adına konuşan Avukat Yıldız İmrek, “Üçüncü havalimanı inşaatında çalışan işçiler kötü yaşam koşullarından, insanlık dışı barınma koşullarından, 6 ay boyunca ödenmeyen ücretlerden, sayısının kesin olarak bilinmediği işçi cinayetlerinin yaşandığı bir ortamda çalıştığı için, bu koşullara dur demek için insanca yaşamak için, seslerini duyurmak için bir eylem yaptılar, iş bıraktılar. Gece yarısı baskına uğradılar. Yüzlerce işçi gözaltına alındı. Hâlâ gözaltına alınan işçilerin sayısını bilmiyoruz. Sayının 600’ün üzerinde olduğunu tahmin ediyoruz” dedi.

AVUKATLARIN İŞÇİLERLE GÖRÜŞMESİ ENGELLENİYOR

İmrek, işçilerin avukatlarla da görüştürülmediğini, bunun da yaşanan hak ihlallerini sümen altı etmek için yapıldığını söyledi. Avukat İmrek, “Saatler boyunca işçilerle görüşmek istedik ancak muhatap bulamadık. Örneğin Arnavutköy Karakolu’ndaki askeri yetkililer kesinlikle bilgi veremeyeceklerini belirtti. İşçiler avukatlarla görüştürülmeden çıkartıldılar. İşçilerin rapoları dahi alınmadı, avukatlardan kaçırıldılar” dedi.

Devletin ve şirketlerin suç ortaklığı yaptığını belirten İmrek, yetkileri bir an önce geri adım atmaya çağırdı.

İŞÇİLER AVUKATLARLA DEĞİL PATRONLARLA GÖRÜŞTÜRÜLDÜ

İmrek’in ardından konuşan Özgürlükçü Hukukçular Derneğinden Ahmet Baran Çelik, yaşananların ciddi bir hukuksuzluk olduğunu söyledi. Avukat Çelik, “Bilgi sahibi olmamız ve görevimizi yapmamız engellendi. İnsani taleplerle başlayan bir süreç suçmuş gibi kriminilaze edilmeye çalışılıyor. Bir örgüt durumu gelebilir. TEM şubesinin de işlem yapabileceği söylendi. Biz karakollara giremedik ancak işçilerin patronları karakollara girdi. Ne işlem yapıldı? Orada patronların geçirdiği sürede bazı işçilerin hedef gösterdiğini düşünüyoruz. Herhangi bir darp, şiddet olayı olup olmadığını bilmiyoruz” dedi.

‘İŞÇİLER ESİR ALINDI’

Çağdaş Hukukçular Derneğinden Sevinç Sarıkaya da “İktidar ve sermaye olabildiğince emekçi kesimlere saldırıyor. Bu, Türkiye tarihinde belki de ilk. Bunu da göstermekten korkmadılar. Biz buna gözaltı işlemi diyemeyiz. İşçiler esir alındı. İşçilere yapılan bu muamaele patronların isteği üzerine yapıldı. Devlet patron el ele işçileri sorgusuz sualsiz esir aldı. Hiçbirinden haberdar değiliz. Biz, işçilere yönelik bu saldırıların artacağı görüşündeyiz” ifadelerin kullandı.

Toplantının soru-cevap kısmında yine söz alan Yıldız İmrek, işçilerin gözaltına alınmasına ilişkin suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. İmrek, işçilerin yaşadıkları sorunlarla ilgili en önemli sorumlunun devlet olduğunu vurgulayarak, havuz medyasının yürüttüğü karalamanın ise yüz kızartıcı olduğunu söyledi. (İSTANBUL/EVRENSEL)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.