‘Böyle devam ederse hayvancılığı bırakacağız’

Evrensel Gazetesi - - Doğu/güneydoğu -

YEM VE KEPEĞE GELEN ZAMLAR BESİCİLERİ ZORA SOKTU

ELVERİŞLİ coğrafyası ile önemli hayvancılık merkezlerinden olan Van’da besiciler, ekonomideki gidişat ve döviz kurlarındaki artış nedeniyle zor durumda. Yem ve kepek fiyatlarına ardı ardına yapılan zamlar besicilerin adeta belini büktü. Artan bakım masrafları altında ezilen besiciler, sahip oldukları hayvanlara alım gücünün eskiye oranla düşmesi sonucu alıcı da bulamıyor.

Ekonomideki gidişat nedeniyle yem ve kepek fiyatlarına gelen zamların altından kalkamayan Vanlı besiciler, satış yapamamaktan dertli. Van Hayvan Pazarındaki besiciler, pazarın bu yıl en zor günlerini yaşadığını ifade etti.

‘HAYVANCILIK YAPMAK ARTIK KURTARMIYOR’

40 yıldır besicilik yapan Süleyman Gezer, ekonominin durumu yüzünden son 3 yıldır yaşadığı zararı hiçbir dönem yaşamadığını belirtti. Yem ve kepek fiyatlarına art arda gelen zamlar nedeniyle besicilik yapmanın zorlaşmasının yanı sıra canlı hayvan alım satımlarının da durma noktasına geldiğini söyleyen Gezer, “Yemin torbası 75 lira, kepeğin torbası 40 lira oldu. Hayvan satışlarında inanılmaz düşüş var. Pazarın durumu kötü. Hayvancılık yapmak da artık bizi kurtarmıyor” dedi.

‘ESKİDEN KAMYONLA ALIRDIK ŞİMDİ TORBAYLA’

Uzun yıllardır besicilik yapan Necati Kızıltaş da, son birkaç yıldır Van’da hayvancılıkla uğraşan herkesin iflasın eşiğine geldiğini kaydetti. Nedeni ise, zamlar. “Eskiden kamyonla götürdüğümüz yemi artık torba ile alıyoruz. Hayvan fiyatları da düştü.

Geçen yıl 10 bin liraya sattığım hayvanı,

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.