İran’dan Avrupa’ya harekete geç uyarısı

Evrensel Gazetesi - - Dünya -

ran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Ab’nin ABD’YE yönelik ‘pasif’ tutumunu sürdürmesi halinde, “uranyum zenginleştirme kapasitesini artırma” uyarısı yaptı. Bakan Zarif, Abd’nin yaptırımların etkilerinin telafi edilmesini istedi.

Zarif, Abd’nin ülkesi ile yapılan nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından, Avrupa Birliği’nin (AB) Washington’a karşı “pasif tutumunu” eleştirdi. Dw’nin aktardığına göre Zarif, haftalık Der Spiegel dergisine verdiği mülakatta, “Abd’nin yaptırımlarınının etkilerinin telafi edilmesi için Avrupalıların ve diğer imzacı ülkelerin harekete geçmesi” gerektiğini söyledi. Zarif, bu etkilerin özellikle “petrol ve bankalar” konusunda görüldüğüne işaret etti.

Avrupalıları pasif olmakla suçlayan Zarif, “alış ve veriş arasındaki dengenin bozulması” halinde İran’ın tepki vereceği tehdidinde bulundu. Bunun için İran’ın nükleer anlaşmayı feshetmesinin şart olmadığına dikkat çeken Zarif, anlaşmanının “kısmen uygulanmasının” da mümkün olduğunu ifade etti. İran Dışişleri Bakanı, olasılıklardan birinin de İran’ın uranyum zenginleştirme kapasitesinin artırılması olduğunu vurguladı.

‘AB, ENGELLEME MEVZUATI’NI UYGULA SIN’

Ab’den İran ile ticaret yapan Avrupalı şirketleri korumak için hazırlanan 1996 tarihli “Engelleme Mevzuatı’nın” uygulanmasını talep eden Zarif, “ABD yaptırımları nedeniyle İran ile ticari ilişkilere son veren şirketlere” ceza verilmesini önerdi. Zarif, Avrupalıların sözlerini hayata geçirip geçirmemesi konusunda karar vermesi gerektiğini vurguladı. Zarif, ülkesinin ABD Başkanı Donald Trump ile doğrudan görüşmeler yapmasının şu aşamada mümkün olmayacağını dile getirdi.

“Görüşmeler için zemin bulunmuyor” diyen Zarif, Abd’nin nükleer anlaşmayı tekrar kabul etmesi halinde “görüşmelerde bulunmayı düşünmenin mümkün olabileceğini” ifade etti. (DIŞ HABERLER)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.