Filipinler’de can alan tayfun Çin’e ulaştı

Evrensel Gazetesi - - Dünya -

HIZI saatte 232 kilometreye ulaşan Mangkhut tayfunu, Filipinler ile Tayvan’da en az 30 can aldı. Can kayıplarının 100’ü bulacağı tahmin edilirken tayfun dün Çin’in güneyine doğru ilerledi.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte’nin insani yardım işlerinden sorumlu danışmanı Francis Tolentino, ülkede 13 kişinin de kayıp olduğunu açıkladı. Yaşamını yitirenlerden 24’ünün heyelan nedeniyle öldüklerini belirten Tolentino, zorunlu tahliye kararı olmasına rağmen bazı ailelerin evlerini terk etmediğini ve ölümlerin bu nedenle gerçekleştiğini söyledi.

Cumartesi akşamı Filipinleri terk eden Mangkhut tayfunu, Hong Kong, Makao ve Çin’in güney sahillerine doğru ilerledi. Hong Kong’daki meteoroloji kurumu tayfun için en tahrip edici doğa olayları için yapılan uyarıyı yayınlarken, ağaçlar köklerinden söküldü, yollar kapandı ve bazı binaların camları kırıldı. Hong Kong havalimanında neredeyse bütün uçuşlar iptal edildi. Çin’in güneyine doğru hareket eden tayfun için Yangjiang ile Zhanjiang kentlerinde önlem alındı. (DIŞ HABERLER)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.