‘Başka Helinler olmasın başka kadınlar ölmesin’

Evrensel Gazetesi - - Haber - Yasemin AKPINAR İstanbul

GEÇTİĞİMİZ yıl 13 Ekim’de okulunun önünde pompalı tüfekle öldürülen Helin Palandöken, ailesi ve kadınlar tarafından ölüm yıl dönümünde mezarı başında anıldı. Ailesi ve kadın örgütleri “Bu son olsun, başka Helinler ölmesin, kadın cinayetleri ve bireysel silahlanmanın önüne geçilsin” çağrısında bulundu.

‘BİREYSEL SİLAHLANMA YASAKLANSIN’

Anmada Helin’in mezarı başında konuşan baba Nihat Palandöken “Aradan 1 yıl geçti ama biz Helin’in yokluğunu her geçen gün daha ağır yaşıyoruz. Helin’i öldüren katil ağırlaştırılmış müebbet cezası aldı, bu yüreğimize su serpti. Ama her gün kadınlar öldürülmeye devam ediyor, bireysel silahlanma sonucu her ay onlarca insan öldürülüyor, bu da acımızı daha da artırıyor” diye konuştu.

Bireysel silahlanmaya karşı başlattıkları kampanyayı hatırlatan Palandöken, “Kızım, internetten satın alınan pompalı bir tüfekle katledildi. Başlattığımız kampanya ile tek isteğimiz, bireysel silahlanmanın zorlaştırılması, kontrol altına alınması, internetten silah satışının yasaklanması. Bunların hiçbiri ne yazık ki yapılmadı. Helinler ölmesin istiyoruz. Bunun için de kadın cinayetleri ve bireysel silahlanmaya karşı yasal düzenleme yapılmasını istiyoruz” diye konuştu.

Kadın cinayeti davalarındaki adaletsizliğin de son bulması gerektiğine dikkat çeken Nihat Palandöken, “Kadın cinayetlerinin yargı eliyle cezasız bırakıldığını görüyoruz. Bir yandan katiller ceza alsın diye mücadele ederken bir de af yasasıyla hepimizin adalet duygusu iyice yok ediliyor” dedi.

‘ÖZGECEN’DAN SONRA ÖNLEM ALINSAYDI HELİN YAŞIYOR OLURDU’

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği, Kadın Meclisleri ve Mor Dayanışmanın da katıldığı anmada konuşma yapan Helin’in kuzeni Cahit Argüç de kadın cinayetleri konusunda Meclisi göreve çağırırdı: “Alınmayan önlemler nedeniyle her gün kadınlar, kızlarımız yaşamını yitirmeye devam ediyor. Eğer Özgecan’ı yitirdikten sonra gerekenler yapılsaydı, önlemler alınsaydı Helin de Eylül de bugün yaşıyor olurdu. Kadınlar ölmesin istiyorsak hepimiz birlik olmayız. Meclisteki 600 vekile de sesleniyoruz; cinayetlerin önüne geçin.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.