Yargı üstündeki siyaset vesayetin göstergesi

Evrensel Gazetesi - - Haber -

ABd’li Rahip Brunson’ın serbest bırakılmasını siyasetin gündemindeydi. HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, yapılan “talimat ve pazarlıklar”a işaret ederek, “Rahip, bu işin içinden çıkan bir figür” dedi. EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, kararın yargı bağımsızlığı ile değil siyasi karar sonucu verildiğine dikkat çekti. CHP Grup Başkan Vekil Özgür Özel, yargının bağımsız olmadığını vurgu yaparken, AKP Sözcüsü Ömer Çelik ise, “yargısal akış tamamlandı”dedi.

Türkiye ile ABD arasında krize neden olan ABD’LI Rahip Andrew Craig Brunson’ın serbest bırakılması siyasetin gündemindeydi. ABD’YE giden Brunson serbest bırakılmasının tartışmalar ve soru işaretleri gündemdeki yerini koruyor.

‘SAVAŞ POLİTİKALARININ SONUCUDUR’

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli Brunson’ın serbest bırakılmasını Mezopotamya Ajansı’na değerlendirdi. Brunson’ın serbest bırakılmasını “talimat ve pazarlıklar” sonucu olduğunu ifade eden Temelli, “Sadece yargı ve hukuk değil. Çürüyen bir alan da diplomasidir. Türkiye bugün için en itibarsız ülkelerden biri halinde. Şimdi biz buna neden mahkumuz. Bu ülke hepimizin ülkesidir. Biz bu ülkenin vatandaşıyız. Hepimiz neden böyle bir kötü yönetime mahkum olalım ve bunun maliyetine katlanalım”diye konuştu. Pazarlıkların savaş politikalarının sonucu olduğunun altını çizen Temelli, “İşte bu bir yıkımdır. Bu ülkenin altını dinamitlemektir. Biz bu ülkenin altına dinamit döşeyenlere karşı bu dinamitleri ve fitilleri koparıp atmalıyız. Bu ülkeyi kurtarmanın yolu, barıştan geçiyor. Bu savaş politikalarından artık kurtulmaktan geçiyor. Pazarlıklar, bu savaş politikalarının sonucudur. Başka bir şey değildir. Bu rahip meselesi hakeza böyle. ABD ile girilen pazarlıkların nedeni yine Suriye’deki Fırat’ın doğusu mu batısı mı pazarlığıdır. İdlib’deki, ABD ile Rusya gerilimi pazarlıklarıdır. Rahip, bu işin içinden çıkan bir figür. Yoksa rahibin her tarafı casus olsa ne olacak” şeklinde konuştu.

TAHLİYE KARARI SİYASİ

Brunson’un tahliyesine ilişkin gazetemize konuşan EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, bir kez daha yargının üstündeki siyaset vesayetini göstermesi bakımından çarpıcı olduğunu ifade etti. Yargının siyasetin emrine girdiğini uzun süredir ifade ettiklerini ve eleştirileri paylaştıklarını belirten Gürkan, Brunson davasından önce Gazeteci Deniz Yücel davasında da siyasi hesaplaşma adına hukuksuz bir yargılamanın yapıldığını ve siyasi bir uzlaşı ile de Yücel’in serbest bırakıldığını hatırlattı. Brunson davasında da gizli pazarlıkların yapılmış olmasının muhtemel olduğunu kaydeden Gürkan,

bu pazarlıkların halkların hayrına pazarlıklar olmadığını, Ortadoğu’daki paylaşım kavgasına yönelik bir pazarlık olabileceğini ifade etti. Brunson’ın yargının bağımsız karar vermesiyle tahliye edildiğinin söylenemeyeceğini, tahliyenin siyasi karar neticesinde gerçekleştiğine dikkat çeken Gürkan şunları söyledi: “Bugün yüzlerce muhalif siyasetçi, gazeteciler gizli tanıklarla yargılanmakta. Yıllarca cezaevlerinde tutulmaktadır. Bu yargının içinde bulunduğu durumu göstermesi bakımından önemli. Kaldı ki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçilmiş olsa bile HDP’YI işaret ederek kayyım atayacakları yönündeki mesajından sonra da HDP’YE yönelik operasyonlar yargının nasıl işlediğini göstermekte.” (HABER MERKEZİ)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.