Bavyera’da siyasi deprem bekleniyor

ALMANYA’DA EYALET SEÇİMİ

Evrensel Gazetesi - - Dünya -

Almanya’nın Bavyera eyaletinde bugün yapılacak parlamento seçimlerinde İçişleri Bakanı Seehofer’in başkanı olduğu, iktidar ortağı Hıristiyan Sosyal Birlik partisinin tek başına iktidarı kaybetmesine kesin gözüyle bakılıyor.

1946’dan 2008’e kadar ve sadece 1954-57 dönemi dışında, CSU hep tek başına iktidar oldu. 2008-2013 yılları arasında FDP ile koalisyon ortaklığı kurmak zorunda kalan CSU, daha sonra yeniden tek başına hükümet kurmayı başardı.

Ne var ki bu seçimlerde Csu’nun işinin oldukça zor olduğu görülüyor. Parti içi tartışmalar ve çekişmelerden sonra geçen yıl Markus Söder, Horst Seehofer’i başkanlık koltuğundan ederek sandalyeye oturmuştu. Ancak aynı anda parti başkanlığını kabul etmeye yanaşmamıştı. Bu nedenle seçimlerden ikisinin de yenilgiyle çıkacağı tahminleri ağır basıyor.

TARİHİ KAYIP BEKLENİYOR

Son kamuoyu yoklamalarına göre Csu’nun oyları rekor düzeyde düşüş yaşayarak yüzde 33’e kadar gerilemiş görüyor. Buna göre Csu’nun en fazla yüzde 36 alabileceği tahmin ediliyor. Bu da tarihi bir gerileme anlamına geliyor. Csu’nun beş yıl önce aldığı yüzde 47.7’lik oyun yaklaşık yüzde 15’ini kaybetmesinin nedenlerinden birisi ırkçı parti Afd’nin yükselişi. Anketlere göre AFD bu seçimlerde yüzde 10-13 arasında oy alacak.

Anketlerde en dikkat çekici gelişme ise muhalefet partileri cephesinde yaşanıyor. Son seçimlerde yüzde 20 oy alan Sosyal Demokrat Parti Spd’nin ana muhalefet olmasına rağmen oy kaybedeceği kesin görünüyor. Hatta en fazla yüzde 10-13 arasında, yani AFD seviyesinde oy alacağı tahmin ediliyor. Bunun başlıca nedeni ise CSU’YE karşı ciddi bir seçenek ortaya koymaması. Nitekim on binlerce insanın tepkisini çeken Yeni Polis Yasası ve yüksek kiralara karşı Spd’nin tutumu pek olumlu olmadı.

YEŞİLLER VE SOL PARTİ YÜKSELİYOR

Buna karşın diğer muhalefet partisi Yeşiller’de önemli bir yükseliş dikkat çekiyor. Anketlere göre son seçimlerde yüzde 8.6 oy alan Yeşiller’in bu kez yüzde 17-18 aralığında oy alacağı tahmin ediliyor. Bu da sokak hareketinin en fazla Yeşiller’in işine yaradığı anlamına geliyor.

Aynı şekilde daha önce yüzde 2.1 oy alan Sol Parti’nin oylarının da yüzde 5 barajına yaklaştığı belirtiliyor. Ancak barajı aşmasının sürpriz olabileceği tahmin ediliyor. FDP ve Hür Seçmenler Birliği’nin de meclise girmesi bekleniyor.

NASIL BİR HÜKÜMET?

Bu sonuçlara bakıldığında Bavyera’da Csu’nun potansiyel ortağı FDP ile yeniden bir ortaklık kurması mümkün görünmüyor. Çünkü Fdp’nin oy oranının yüzde 5-6 arasında olması bekleniyor.

Keza CSU ile Spd’nin oylarının da ortaklık için yetmeyebileceği tahmin ediliyor. CSU henüz AFD ile ortaklık konusunda bir mesaj vermiş değil. Ancak Yeşiller ile birlikte hükümet kurmasına da ihtimal verilmiyor. Bu nedenle 14 Ekim akşamı, Bavyera tarihinde hiç yaşanmamış bir meclis aritmetiğinin ortaya çıkması ihtimali hiç de az değil. Bu da önce eyalet sonra ülke genelinde yeni tartışmaları tetikleyebilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.