HESSEN’DE HÜKÜMET DEĞİŞECEK Mİ?

Evrensel Gazetesi - - Dünya -

İKİ hafta sonra Hessen eyaletinde yapılacak parlamento seçimleri de ülkedeki politik gidişat için önem taşıyor.

28 Ekim’de yapılacak seçimler öncesi anketlere göre eyalet parlamentosunun koalisyon ortakları CDU ve Yeşiller’in toplam oyu yeniden hükümet kurmaya yetmeyebilir. Anketlere göre koalisyonun büyük ortağı CDU beş yıl önce yüzde 38.3 alırken bu seçimlerde yaklaşık yüzde 10 oy kaybına uğrayacak.

Yeşiller ise daha önce aldığı yüzde 11.1’in üzerinde, yüzde 18’e

yakın oy alabilir. Bu durumda her iki partinin bir beş yıl daha ortaklık kurmasının zor olabileceğine işaret ediliyor. SPD ise, Hessen’de de ana muhalefet olmasına rağmen oy kaybediyor.

2013’de yüzde 30 oy alan Spd’nin oyunun bu sefer yüzde 25’e düşebileceği tahmin ediliyor. Son seçimlerde yüzde 5.2 ile barajı aşarak meclise giren Sol Parti’nin ise yüzde 8-10 arasında oy alacağı tahmin ediliyor. Bu durumda eyalet listesinde 9. sırada yer alan Sadet Sönmez’in de meclise girmesi bekleniyor.

Anketlere göre AFD yüzde 12, FDP ise yüzde 9 oy alacak. Cduyeşiller koalisyonun yeterli çoğunluğu elde etmemesi durumunda Fdp’nin katılımıyla yeni kir koalisyon hükümetinin kurulmasının en güçlü olasılık olduğu tahmin ediliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.