Levica: Referandum başarısız, hükümet istifa etmeli

Evrensel Gazetesi - - Dünya -

YUNANİSTAN ile Makedonya arasında, Makedonya’nın adının “Kuzey Makedonya” olarak değiştirilmesine dair “isim anlaşması”na yönelik tartışmalar sürüyor. Ülkenin NATO ve AB üyeliğinin önünü açacak değişiklik için 30 Eylül’de Makedonya’da yapılan referandumda katılım yüzde 36’da kalmış, oy kullananların çoğu ise isim değişikliğine “evet” demişti.

Makedonya hükümeti ile NATO, 18-19 Ekim’de Brüksel’de resmi görüşmelere başlayacak.

Makedon Levica Partisi (Sol Parti) de referandum sonuçlarının halkın hükümeti desteklemediğini gösterdiği belirtilerek hükümete istifa çağrısı yaptı.

‘HALK EMPERYALİST MÜDAHALEYE DİRENDİ’

Levica Partisi, referandum sonuçlarına dair bir açıklama yayınlayarak düşük katılımın “halkın Makedonya’nın NATO’YA sokulması planlarına direndiği”ni belirtti. Açıklamada, “30 Eylül tarihinde Balkanların küçük barışçıl ülkesinin halkı en büyük emperyalist güçlerin şantaj politikalarına ve çıkarları için Makedonya Cumhuriyeti’nin NATO’YA sokulması için yaptıkları müdahaleye direnmiştir” denildi.

“Makedonlar, Arnavutlar, Türkler, Vlaklar, Sırplar, Çingeneler, Boşnaklar ve cumhuriyet içindeki tüm etnik kesimlerin üyeleri emperyalizme ve bu siyaseti yönlendiren yozlaşmış elitlere karşı –dayanışma içinde yasa dışı referandumu kitlesel şekilde boykot ederek– birlik vurgusu gerçekleştirmişlerdir” denilen açıklama şöyle devam etti:

‘BOYKOT KAMPANYASININ ZAFERİ’ YORUMU

“Alman Şansölyesi Angela Merkel, ABD Savunma Bakanı James Mattis ve geçen ay ülkemize gelen Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz gibi tanınmış siyasetçilerin yoğun çabalarına ve hükümetin ülkenin refahının sözde NATO birliğinde yattığını savunan pahalı ve yanıltıcı kampanyasına rağmen halkın içeride ve dışarıdaki iki yüzlü politikacılar karşısındaki direnci kırılamamıştır.

Referandum sonucu açıktır, seçmenin yalnızca yüzde 36 sının sandığa gitmiş olması boykot kampanyasının zaferidir. Hükümet şimdi zor durumdadır. Bir yanda Batılı emperyalist güçlerden anlaşmanın hangi yöntemle olursa olsun onaylanması yönünde büyük baskı gelirken öte yanda halkın karşı duruşu hükümetin boyun eğen tutumunu iyice tartışmalı hale getirmektedir. Ya halkın sesine kulak tıkayarak istikrarsızlıkla sonuçlanacağını bile bile oylamayı Parlamento içinde gerçekleştirmeye çabalayacaklar ya da parlementoda ihtiyaç duydukları çoğunluğu ele alabilme beklentisiyle erken seçim düzenleme riskine gireceklerdir.”

‘İSTİFA’ ÇAĞRISI

“Referandum sonucundan çıkarılan birçok yoruma rağmen, gereken yüze 50’lik katılım sağlanamamış ve referandum başarısız olmuştur. Bu sonuç tabii ki ABD’YI ve bazı Avrupa Birliği (AB) bürokratlarını iki yüzlü bir biçimde referandumun başarılı olduğunu iddia edip bu yolla kırılgan Makedonya Hükümetini açıkça baskı altına almaktan alıkoymamıştır.

Levica, hükümete sözünü tutarak istifa etmesi ve parlamentonun da erken seçime gitmesi çağrısında bulunmaktadır. Referendum sonucu zaten bir yıldır açığa çıkmış olan bu hükümetin vizyonunun halkın talepleriyle uyuşmadığı gerçeğini en tartışmasız ve açık biçimde ortaya çıkarmıştır. Bu yüzden mevcut hükümetin yapabileceği tek demokratik hareket istifa etmek ve halkın arzularını temzil eden yeni bir hükümetin seçilebilmesi çin seçim takvimi açıklamaktır.” (DIŞ HABERLER)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.