Bağdu cinayeti IŞİD cinayetleri ile bağlantılı

AVUKAT TUGAY BEK:

Evrensel Gazetesi - - Medya - Volkan PEKAL Adana

AZADİYA Welat Gazetesi çalışanı Kadri Bağdu’nun sokak ortasında öldürülmesinin üzerinden geçen 4 yılda daimi arama şeklinde devam eden dosyada, cinayete dair avukatların çabası ile ortaya çıkarılan çok sayıda delile rağmen tek bir ilerleme yok. Konuyu gazetemize değerlendiren Bağdu ailesinin avukatı Tugay Bek, dosyada ilerleme olmamasında hükümetin Kobane dayanışma eylemlerine yönelik siyasi bakışının etkili olduğunu söyledi.

Kadir Bağdu cinayetinin IŞİD tarafından işlenen siyasi bir cinayet olduğunu belirterek defalarca dillekçe yazdıklarını dile getiren Bek, “Adana’da aynı ay içerisinde 8 Ekim’de gerçekleşen Ahmet Albay ve 10 Ekim’e gerçkleşen Yusuf Güldiren cinayetleri ile ilgili soruşturma ve yargılamalarda Bağdu cinayetini aydınlatacak bulguların bulunduğunu ifade etti. Bek, “Albay ve Güldiren cinayetlerinde aynı kişiler silahlı olarak bulunuyor. Güldiren cinayetinin zanlısı Suriye’den Bağdu ailesini arayarak isim veriyor. Ancak bu bulgular değerlendirilmiyor” dedi.

‘ÜÇ CİNAYET BİRBİRİ İLE BAĞLANTILI’

Ahmet Albay cinayeti ile ilgili yargılanıp ceza alan Murat Erciyes’in aynı zamanda Yusuf Güldiren cinayeti ile bağlantılı olduğunu dile getiren Bek, “Yusuf Güldiren cinayetinde adı geçen kar maskeliler Ahmet Albay cinayetinde Erciyes’in yanında bulunuyorlar.

Ancak olay adli bir olay olarak görüldüğü için sadece Erciyes yargılanıyor” dedi. Yine Güldiren cinayetini işlediği ileri sürülen ve bulunamayan Servet Koç’un 2 yıl önce Bağdu’nun ailesini arayarak cinayeti işleyenlerin isimlerini verdiğini ifade eden Bek, “bu isimler soruşturulmasını istediğimiz Bağdu’yu şikayet eden kişi de dahil Güldiren cinayetinde bulunanlardı. Bu görüntü Cd’sini ve çözümünü savcılığa verdik. Emniyet bu kişilerin ifadesini alıp bırakmakla yetinmiş. ” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.