Facebook’tan hack itirafı

Evrensel Gazetesi - - Medya -

FACEBOOK, 30 milyon kullanıcıya ait olan hesapların bilgisayar hackerları tarafından hacklediğini itiraf etti. Yapılan açıklamada şirket tarihindeki en büyük siber saldırının yaşadığını belirterek; ‘Sistemde bulunan bir güvenlik açığından faydalanan hackerların yaklaşık 30 milyon Facebook kullanıcısının telefon numarası ve e-posta adreslerine ulaştı’ ifadesine yer verdi.

Saldırganlar, 14 milyon kullanıcının ise nerede yaşadıkları, ilişki durumları ve inançlarının ne olduğuna dair bilgiye erişti. Saldırıya uğrayan 1 milyon kişinin ise bilgilerine ulaşılamadığı belirtildi.

‘INSTAGRAM VE WHATSAPP ETKİLENMEDİ’

Facebook firmasına ait Messenger, Instagram, Whatsapp, Oculus, ödemeler ve reklam hesaplarının saldırıdan etkilenmediği aktarılan açıklamada, “Şu anda biliyoruz ki bizim düşündüğümüzden daha az insan etkilendi” ifadeleri yer aldı.

FACEBOOK MESAJ YOLLAYACAK

Facebook, önümüzdeki günlerde saldırıdan etkilenen 30 milyon kullanıcısına mesaj yollayacağını duyurdu.

Şirket, FBI, Federal Ticaret Komisyonu ve İrlanda Veri Koruma Komisyonu ile iş birliği içerisinde olduklarını ve kullanıcı veri güvenliğinin birinci öncelikleri olduğunu bildirdi. Facebook, saldırının tüm detaylarının hala araştırıldığını ve bilemedikleri konular olduğunu ifade ederken, ana saldırı ile ilişkili “küçük boyutlu” saldırılar da beklediklerini açıkladı. (MEDYA SERVİSİ)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.