Cumartesi Annelerine Af Örgütünden destek

Evrensel Gazetesi - - Haber -

GALATASARAY’DA oturma eylemleri yasaklanan Cumartesi Anneleri 711’nci hafta açıklamalarına yine izin çıkmadı. Cumartesi Anneleri bu hafta 1996’da kaybedilen Ramazan Yazıcı’nın akıbetini sordu. Cumartesi Anneleri’nin, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde yaptığı açıklamaya milletvekillerinin yanı sıra Uluslararası Af Örgütü’nün Kampanyalar Direktörü Fotis Filipu ile Türkiye temsilcisi Milena Büyüm de katılarak destek verdi.

Cumartesi Anneleri adına yapılan açıklamada konuşan Besna Tosun, gözaltında kaybetme suçunun cezasız bırakıldığını belirterek “Yüzlerce insan gözaltına alınarak kaybedilmesine rağmen, kaybedilenlerin aileleri için tüm hak arama kanallarının kapatılması büyük bir adalet boşluğuna yol açmaktadır” dedi.

‘YAZICININ ELLERİ VE AĞZI BAĞLI BULUNDU’

Tosun, 1996’da Diyarbakır-silvan arasında yolcu taşımacılığı yapan Ramazan Yazıcı’nın 22 Kasım’da Silvan Melikahmet Garajı’nda kendilerini polis olarak tanıtan üç kişi tarafından gözaltına alındığını, görgü tanıklarına rağmen Yazıcı’dan bir daha haber alınamadığını söyledi.

Bir kişinin gözaltında bulunduğu sırada Ramazan Yazıcı’yı Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde gördüğünü iddia etmesi üzerine Yazıcı ailesinin savcılığa şikayette bulunduğunu ancak tüm girişimlerin sonuçsuz kaldığını anlatan Tosun “Olayın peşini bırakmayan İHD iki yıl sonra Ramazan Yazıcı’nın elleri ve ağzı bağlı olan cansız bedeninin, 3 Aralık 1998 tarihinde İdil’e bağlı Sarıköy ve Mağara köyleri arasında bulunduğu ve İdil Merkez Mezarlığı’na kimliği meçhul kişi olarak gömüldüğü gerçeğine ulaştı. 19 Kasım 1998 tarihinde Yazıcı Ailesi ve İHD yetkilileri Ramazan Yazıcı’nın cenazesini almak üzere İdil Merkez Mezarlığı’na gitti. Ancak mezarlıkta kimliği meçhul kişilerin gömülmesine ilişkin kayıt tutulmadığı için Ramazan’ın mezar yeri bulunamadı. Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’ndaki dosyada hiçbir gelişme yaşanmazken AİHM’E taşınan dava mahkûmiyetle sonuçlandı” dedi. Yazıcı’nın mezar yerini açığa çıkartılıncaya kadar mücadele edileceğini vurgulayan Tosun, Galatasaray’dan da vazgeçmeyeceklerinin altını çizdi.

‘KIZGINLIKLA TAKİP EDİYORUZ’

Açıklamada konuşan Uluslararası Af Örgütü’nün Kampanyalar Direktörü Fotis Filipu, 25 Ağustos’ta çok ciddi baskılar ve şiddet karşısında Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü buluşmalarının bastırılmasının ve engellenmesinin kendilerini hem kızdırdığını hem de şoke ettiğini dile getirdi. Kaybedilen yakınlarınızın akıbetlerini sorma hakkınız durdurulamaz, engellenemez diye konuşan Filipu “Yıllardır sizin mücadelenizin alanı olan Galatasaray’a dönebilmeniz için sizin yanınızda kampanyamıza devam edeceğiz. Bu hakkınızı tekrar tesis edebilmenizi sağlamak için elimizden geleni yapacağız. Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye ve dünyadaki tüm şubeleriyle birlikte her daim sizin yanınızdayız” dedi. (İSTANBUL/EVRENSEL)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.