Atatürk tüm yurtta anıldı

Evrensel Gazetesi - - Politika -

TÜRKİYE Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 80’inci yılında düzenlenen törenler ve yürüyüşlerle anıldı.

Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu saat olan 09.05’te tüm illerde sirenler çalarken, vatandaşlar durdurdukları araçlarından inerek ya da bulundukları yerde bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Anıtkabir’de düzenlenen devlet töreninde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki korteje Meclis Başkanı Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyeleri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve devlet erkanı katıldı. Erdoğan’ın Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakmasının ardından Atatürk’ün 80 yıl önce hayata gözlerini kapadığı saat olan 09.05’te bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı.

Ankara’daki resmi törenin yanı sıra birçok farklı ilde “Ata’ya Saygı” yürüyüşleri de yapıldı.

Ankara’da Anıtkabir’deki törenin yanı sıra TBMM’DE ve Cumhurbaşkanlığı’nda da anma törenleri düzenlendi. İstanbul’da Taksim Cumhuriyet Anıtı’nın yanı sıra Atatürk’ün vefat ettiği Dolmabahçe Sarayı’nda anma törenleri düzenlendi. Dolmabahçe Sarayı, törenin ardından halkın ziyaretine açıldı. Ayrıca çok sayıda ilde “Ata’ya Saygı Yürüyüşü” düzenlendi. (HABER MERKEZİ)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.