MIKE AFRICA ARTIK ÖZGÜR

Evrensel Gazetesi - - Haber -

Move örgütünün üyesi Mike Africa en son 23 yaşındayken Philadelphia sokaklarında özgür olarak dolaşabilmişti. Aradan 40 yıl geçti. O, 1978 yazında Powelton Village’daki Move binasının polis ordusu tarafından basılmasından sonra onlarca yıl politik tutsak olarak cezaevinde tutuldu.

Artık Mike, muhitine geri döndü! Oğlu Mike Africa Junior “freethemove9” hashtagıyla babasının özgürlüğüne kavuştuğunu “8 Ağustos 1978’de babamı benden kopardılar, 23 Ekim 2018’de onu geri aldım” sözleriyle duyurdu. “Move 9” tutuklu grubunun ikinci üyesi Mike Senyör şartlı olarak serbest bırakılmıştı. Eşi Debbie, de grubun ilk üyesi olarak Haziran ayında serbest bırakılmıştı. Mike, Telesur muhabirine verdiği röportajda, ailesi ve oğluyla verandada oturduğuna, hele de yanlarında eşinin de olduğuna inanamadığını söyledi. “Birkaç saat önce cezaevinde hücresindeydim, şimdi özgürüm, olan biteni kavrayıp kendimi yönlendirmeye çalışıyorum.”

Mike Africa, emekli bir koşucu olarak tanınır. Phialedelphia’daki Old Holmesburg cezaevinde iken de bir geyik gibi serbest bölgenin kenarında koşardı. Sakin, ciddi bir adam olan Mike, tutsaklığı süresince değişik baskılarla karşı karşıya kaldı. Bu karanlık dönemi eşi Debbie, Whit ve Mike Junior adlı, şimdi ona torunlarını hediye eden çocuklarını dünyaya getirerek aydınlattı.

8 Ağustos 1978’de Move üyelerine yönelik gerçekleşen haksızlık, dava sürecinde daha da arttı. Hakim Edwin Malmed bir polisi öldürdükleri iddiasıyla 30-100 yıl arasında hapis cezasına çarptırarak hukuki olarak onları linç etti. Move Haus’a yapılan baskında polislerden biri bilinmeyen bir nedenle öldürülmüştü. Hakim Malmed, verdiği kararla ilgili olarak duruşma sonrası yaptığım telefon görüşmesinde polisi kimin öldürdüğünü kendisinin de bilmediğini söylemişti.

Move 9 grubunun sadece 7’si yaşıyor. İkisi, Merle ve Phil Africa, hapishanede öldü. Beşi, koşulları yıllardır uygun olmasına rağmen şartlı serbest bırakılmayı bekliyor, Debbie ve Mike’den farkları olmamasına rağmen onların şartlı serbest bırakılmama nedeni ne olabilir ki?

1976 yılında What Radio’da muhabir olarak çalışıyordum. Move üyelerinden bazılarını, röportaj yapmak için programıma davet ettim. Kısa süre içinde beş adamdan dördü redaksiyona geldi. Neyle geldiklerini görmek için radyonun otoparkına baktım, herhangi bir araba yoktu. Nasıl geldiklerini sordum, gülerek koşarak geldiklerini söylediler. Move Haus’la redaksiyon arasındaki mesafe birkaç kilometre olduğu için şaşkınlık içinde kaldığımı hatırlıyorum.

Mike tutuklanmasından önce angaje olmuş bir müzik öğrencisiydi, yıllar boyunca gitarı en sevdiği enstrümanıydı. Röportaj sırasında bana çalıştığım radyo kanalında hangi türden müzik çalındığını sormuştu. Aradan uzun zaman geçti ama Mike’ın müzik sevgisini unutmam imkansız. Artık dünyanın tüm müziklerini dinleyebilir, çünkü Mike Africa Senyör özgür.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.