HAREKETSIZ YAŞAYAN GENÇLERI BEKLEYEN 3 ÖNEMLI TEHLIKE

Formsante - - FITNESS RAPORU -

Gençler, teknolojinin dayattığı hareketsiz yaşam tarzı yüzünden erken yaşta büyük sağlık sorunlarıyla karşılaşıyor. Bu grupta ortalama hareket, yürüme, koşma gibi aktivitelerin günde birkaç dakikaya düştüğüne dikkat çeken Medical Park Bahçelievler Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Ümit Dinçer, hareketsiz yaşayan gençleri bekleyen üç önemli tehlikeyi şöyle özetliyor:

Kas-iskelet sorunları: Uzun süre oturarak vakit geçiren, sportif aktivitelere katılmayan, gereken asgari hareketi yapmayan birey hızla kas, tendon ve kemik sorunları ile karşılaşıyor. Zira bahsi geçen dokuların hepsi yüklenme sonucunda güçleniyor.

Kronik bel ağrıları, kamburlaşma: Uzun saatler oturma sonucunda kısalan “hamstring kasları” (arka bacak adalesi), gençlerde zor tedavi edilen kronik bel ağrılarına sebep oluyor. Uzun süre baş önde pozisyonda bilgisayar ekranına bakmak boyun ve sırt ağrılarına yol açarken, kişiyi kamburlaşmaya yatkın bir hale getiriyor.

Depresyon: Egzersiz yapmanın mutluluk hormonları olarak bilinen endorfinlerin salınımını artırdığı kesin olarak biliniyor. Bu nedenle fiziksel olarak aktif olmayan gençler depresyona daha yatkın, dikkat düzeyleri daha düşük, konsantrasyon süreleri ise daha kısa.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.