New Balance Bozcaada koşusuna hazır mısınız?

Altı yıl önce küçük bir koşu grubuyla başlayan New Balance Bozcaada Yarı Maratonu ve 10K Koşusu, bu yıl 14 Mayıs’ta adanın büyülü atmosferinde binlerce sporseverin katılımıyla gerçekleşecek.

Formsante - - İÇİNDEKİLER - Aytaç Özkardaş Gozzi

Bozcaada’da koşan küçük bir grubun desteklenmesi ile başlayan New Balance Bozcaada Yarı Maratonu ve 10K Koşusu bugün baharı müjdeleyen büyük bir festival havasında gerçekleşiyor. Ada, her yıl mayıs ayında turizm sezonunu New Balance Koşusu ile açıyor. Profesyonel ya da amatör koşuculara, aileleri ve arkadaşları eşlik ediyor. Bozcaada, koşunun katılımcıları ve yerel halkın desteğiyle bir festival havasına giriyor. Ek vapur seferleri konuyor, adadaki ve Geyikli’deki tüm oteller yüzde 100 doluluğa ulaşıyor. 250-300 katılımcı ile başlayıp son yıllarda 3500 kişiye kadar ulaşan organizasyonda adanın kapasitesinden dolayı kontenjan 3500 katılımcıda tutuluyor. Kayıt yaptıranların yüzde 45’i kadın, yüzde 55’i erkek koşuculardan oluşuyor. Koşularda yaş sınırı 16. Zaman zaman 80 yaş kategorisinde koşucuları da parkurda görmek mümkün oluyor. Ortalama koşucu yaşı ise 30. Organizasyon kapsamında ayrıca minikler koşusu da düzenleniyor.

KIMLER KATILABILIR?

Koşuya 18 yaş üzeri sağlıklı herkes katılabiliyor. Bunun için profesyonel atlet olmanız gerekmiyor. Profesyonel atletler kadar, parkuru yürüyerek geçen, baharın tadını spor yaparak ada havasında geçirmek isteyen katılımcılar da bulunuyor. 16-18 yaş arası koşucular, velilerinin imzalayacağı taahhütname ile koşuya katılabiliyor. Hem Bozcaada hem de Büyükada koşularına newbalancerun. com adlı siteden kayıt yapılabiliyor. Artan organizasyonlar sayesinde özellikle hobi amaçlı olarak koşu sporuna olan ilginin arttığını söyleyen New Balance Pazarlama İletişimi Müdürü Ayşegül Barbaros, “Herhangi bir alete gerek duymamak, koştukça yeni yerler keşfetme duygusu bu spora olan cazibeyi artırdı. Globalde de birçok maraton organizasyonuna destek veren New Balance’ın uluslararası pazarda olan organizasyon deneyimlerini Türkiye’ye taşımayı hedefledik. Türkiye halen özel koşu organizasyonu sayısı ve katılımcı anlamında Avrupa’nın, Amerika’nın çok çok gerisinde. Gelişime hala çok açık olsa da son beş yılda istatistikler katlanarak artış gösteriyor. Önümüzdeki yıllarda koşan sporcuların hızla artacağına inanıyoruz” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.