Bahar alerjisine boyun eğmeyin

Bahar ayları doğanın tomurcuk tomurcuk çiçeklenmesini sağlasa da bazılarının gözlerini yaşartıyor ya da hapşırıklara boğuyor. Aslında birkaç noktaya dikkat ettiğiniz takdirde bahar alerjilerini hafif atlatmanız mümkün.

Formsante - - İÇİNDEKİLER - Deran Çetinsaraç

Alerjisi olan kişiler için dikkatli olmaları gereken günler yaklaşıyor. Alerjik kişiler olarak değerlendirdiğimiz insanlarda bahar aylarıyla birlikte hapşırma, gözlerde ve burunda kaşıntı ile sulanma, nefes darlığı, hırıltılı solunum ve öksürük yakınmaları ortaya çıkıyor. Memorial Ankara Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Metin Özkan, alerjinin genetik olarak aileden gelen bir durum olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Alerjiler çoğunlukla normal insanlarda reaksiyona neden olmayan polenler, küfler, tozlar, hayvanlar, gıdalar ve ilaçlar gibi genellikle organik bazı etkenlere karşı ortaya çıkıyor. Erken yaşlarda daha çok gıda ve deri ile ilişkili olarak egzama ya da diğer ismiyle atopik dermatit ön plandayken, ilkokul yaşlarında solunum yolu alerjileri yani alerjik nezle (rinit), sinüzit ve astım-bronşit öne çıkıyor. Ancak alerjik hastalıklar çoğunlukla birbiri ile ilişkili oluyor. Örneğin egzamalıların kabaca yüzde 70’i alerjik rinit ve astıma eğilimli oluyor, tabii ki bunun tersi de geçerli. Bahar aylarında olan saman nezlesi denilen polen alerjiklerin dörtte biri, yıl boyu devam eden alerjik nezlelilerin ise kabaca yarısı astıma eğilimli oluyor. Astımlıların ise neredeyse tamamına yakınında sürekli devam eden nezle ve sinüzit hali görülebiliyor.”

ALERJIK RINIT

Alerjik rinit ya da diğer adı ile saman nezlesi; gribal enfeksiyondaki belirtilere benzer burun akıntısı, gözlerde kaşınma, hapşırık ve yüz bölgesinde basınç hissi ile karakterize bir hastalık. Prof. Dr. Metin Özkan, gribal enfeksiyondan farklı olarak alerjik rinitin nedeninin bir virüs veya mikrop olmadığını söylüyor. Alerjik rinit belirtilerine iç veya dış ortamda bulunan polenler, ev tozu akarları, köpek, kedi veya diğer kürklü hayvanların deri döküntüleri ya da salyaları neden oluyor.

BELIRTILER

• Burun akıntısı ve tıkanıklığı • Gözlerde kızarıklık, kaşıntı ve sulanma

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.