TEKSAS’TAN İSTANBUL’A…

Formsante - - FITNESS -

Amerikalı yoga eğitmeni Erica Balbay, yoga sertifikasını Los AngelesKaliforniya'da bulunan "Corepower Yoga"dan almış. "Power Yoga" ve "Yoga Sculpt" bölümlerinden iki ayrı sertifikası bulunuyor. Anadolu Efes ve A Milli takim oyuncusu Doğuş Balbay ile evli ve İstanbul'da yaşıyor. Erica, Teksas'tan İstanbul'a uzanan hikayesini şöyle anlatıyor: “Doğuş ile Teksas Üniversitesi'ndeyken tanıştım. O dönem Teksas'ta basketbol oynuyordu. Ben de okulun cheerleaders (ponpon kızlar) takımındaydım. Yani onun için amigoluk yapıyordum. Okul bittikten sonra Power Yoga ve Yoga Sculpt sertifikaları aldım. Bu arada Los Angeles'ta modellik de yapıyordum. Dört yıl boyunca ayrı kaldık. İlişkimizi uzaktan sürdürmek zorunda kaldık. Doğuş Türkiye'de, ben Amerika'daydım. O dönem yılda iki kere İstanbul'a geliyordum. Ve nihayetinde buraya taşındım. İki yıldır da buradayım. Geçtiğimiz temmuz ayında Teksas'ta evlendik.” Peki, İstanbul'a alışabilmiş mi? “Tüm hayatım boyunca Kaliforniya ve Teksas'ta yaşadım. Yani sıcak yerlere alışığım. İstanbul'a ilk geldiğimde kıştı ve çok mutsuz olmuştum. Ancak kış soğuğunu bir tarafa bırakırsak burayı çok seviyorum, kendimi burada gerçekten evimde hissediyorum ve ayrıldığımda özlüyorum” diye yanıtlıyor sorumuzu. Profesyonel bir basketbolcunun eşi olmanın birtakım zorlukları da beraberinde getirdiğini dile getiren Erica Balbay, “Doğuş maçları nedeniyle sürekli seyahat halinde, bir gün Antalya'da bir gün Yunanistan'da… O yüzden kendi arkadaşlarımı, kendi sosyal ortamımı oluşturmak zorundaydım. Kendi başıma mutlu olmanın yolunu bulmak zorundaydım. Özel derslerin yanı sıra Sofa Otel'de ders vermeye başladım. Spor yapıyorum, sağlıklı besleniyorum, milli takımın maçlarına gidiyorum. Hayatım böyle geçiyor İstanbul'da” diyor.

Dört ayak üzerinde durarak başlayın. Elleriniz omuzlarınızın altında, dizleriniz kalçalarınızın altında olsun. El parmaklarınızı biraz açın. Ağırlık avuçlarınıza ve parmaklarınıza eşit olarak dağılsın. Nefes alırken oturma kemiklerinizi ve göğsünüzü tavana doğru kaldırın, yukarı doğru bakın. Karnınız yere doğru yaklaşsın. Nefes verirken karnınızı omurganıza doğru çekin. El ve dizlerinizle yeri iterek sırtınızı kızgın bir kedi gibi kabartın. 8 kez nefesle birlikte bu iki hareket arasında (kedi-inek) gidip gelin.

Çapraz kolçapraz bacak

Dört ayak üzerinde masa pozisyonunda harekete başlayın. Elleriniz omuzlarınızın, dizleriniz kalçalarınızın altında olsun. Çapraz dirsek ve dizi birbirine yaklaştırın. Şimdi kolu ileri ve bacağı geriye doğru düz uzatın. Karın, popo sıkı, boyun doğal pozisyonunda, sırt düz, yere doğru bakın.

Bacak yukarı İtİş

Yine dört ayak üzerinde masa pozisyonu alın. Bir bacağı düz geriye uzatın, parmak ucunu yere koyun. Bu pozisyondayken bacağı ayak parmakları ileriyi gösterecek şekilde yukarı doğru kaldırıp indirin. 8 kez tekrarlayın. Diğer bacakla da eşit sayıda uygulayın. Yüksek hamle pozu/ Crescent lunge Dik durun, bir bacağınızla geriye doğru geniş bir adım alıp ayağı parmaklar üzerinde yere basın. Kalça kemikleri öne doğru baksın. Karnı içeriye çekin, başın tepesi uzasın. Öndeki bacağı dizden bükerek yere doğru iyice kökleyin. Kolları omuz mesafesinde aralık tutarak gökyüzüne doğru uzatın. Avuçlar birbirine baksın. Belinizin fazla çukurlaşmamasına dikkat edin. Şimdi öndeki bacağı düzleştirip doğrulurken kollarınızı da dirsekler 90 derece açıda bükülü olacak şekilde omuz hizasına indirin ve aynı esnada avuçları da karşıya doğru çevirin. İki hareket arasında nefesinizle birlikte kontrollü bir şekilde akarak 8 kez tekrarlayın. Diğer bacak önde bir 8 tekrar daha yapın. Yine yüksek hamle pozunun girişindeki gibi duruşunuzu alın. Bu kez ellerinizi kalbinizin önünde birleştirin. Arkadaki bacağı dizden bükerek çaprazınıza doğru kaldırırken belden gövdenizi de ters yöne çevirin. Başlangıç pozisyonuna inerek 8 kez tekrarlayın. Bacak değiştirerek eşit sayıda uygulayın.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.