Spor varis yapar mı?

Formsante - - FITNESS RAPORU -

Spor ve varis sözcükleri sıkça yan yana anılıyor. Peki, gerçekte sporun varis hastalığı ile olan ilişkisi nedir? Bu ilişkiyi değerlendiren Acıbadem Fulya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cem Arıtürk, türüne bağlı olarak sporun varis hastalığından korunmaya, şikayetleri azaltmaya yarayabileceği gibi aynı zamanda bu hastalığın oluşumuna zemin hazırlayabileceğini de söylüyor:

Oluşum nedenleri arasında hareketsizlik ve sürekli oturmanın sayıldığı bir hastalık için yürüme, koşma, bisiklete binme ve yüzme gibi egzersizlerin faydalı olacağını söylemek pek de şaşırtıcı olmaz. Özellikle baldır ve uyluk kaslarının sürekli kasılıp gevşemesini sağlayan bu spor dallarında, pasif toplardamar akımının bu kas hareketleri ile desteklenmesi; toplardamarlarda yetmezlik oluşumunu ve ilerlemesini engelleyen en önemli faktör.

Bununla birlikte kontrolsüz yapılan her türlü egzersiz, özellikle vücut geliştirme, halter gibi ağırlık kaldırmayı gerektiren, dolayısıyla da kişinin sürekli olarak ıkınma hareketi ile karın içi basıncını arttırdığı spor dalları varis oluşumuna yol açabiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.