Voleyboldan pİlates eğİtmenlİğİne

Formsante - - FİTNESS -

Geçmişte profesyonel takımlarda voleybol oynayan, halen de veteran takımlarda voleybol hayatını sürdüren, 18 yıllık beden eğitimi öğretmeni Songül Öztürk, 10 yıldır Bağdat Caddesi ile sahil yolu arasındaki Realfit Personal Studio'nun başında. Voleybol oynarken geçirdiği bir sakatlık sonucu pilates ile tanışmış ve sistemin faydalarını gördükten sonra bu yönde ilerlemeye karar vermiş. Stüdyoda daha çok omurga sakatlıkları, duruş bozuklukları, sporcuların sakatlık sonrası kuvvetlendirmeleri üzerine çalışmalar yapılıyor. Ancak bunun dışında fit ve sağlıklı olmak isteyen hemen herkes için kişiye özel PT (personal training) hizmeti de veriliyor. “Genellikle birebir çalışıyoruz ve bunun daha doğru olduğuna inanıyoruz. Pilates kişiye özel bir egzersiz. Duruş bozukluklarına, hizalanmalara çok dikkat etmek lazım. Açılar çok önemli, kişiden kişiye göre değişiyor. En azından başlangıç seviyesinde belirli birtakım prensipleri oturtana kadar birebir çalışmak çok önemli” diyen Öztürk, yetkin olmayan ellerde pilatesin faydadan çok zarar getirebileceğini vurgulayarak şöyle devam ediyor: “Bazı doktorlar pilatese sıcak bakıyor ve yönlendiriyor, bazıları da ürkerek uzak duruyor. Doktorların pilatese bu kadar uzak durmasının ana sebeplerinden biri sakatlık öykülerini çok fazla duyuyor olmaları. ‘Pilates yaptım boyun fıtığı oldum, bel fıtığı oldum…' Bana kızabilirler ama bunun sebebi bilinçsiz çok fazla hocanın piyasada olması. Bana göre bir pilates eğitmeninin mutlaka profesyonel bir spor geçmişinin olması, kasları çok iyi tanıması, hangi pozisyonda kas daha iyi kuvvetlenir, bilmesi gerekiyor. Spor geçmişi, hocalık noktasında çok faydalı ve kısa yol kat ettiren bir şey. İyi hoca karşısındakinin hangi hareketle daha ileriye gidebileceğini bilen kişidir. Yoksa herkes hareketleri biliyor. Bunun için de hem eğitimimizin hem tecrübemizin iyi olması gerekiyor.”

Dİk dur demekle olmuyor

Pilatesin genellikle kadınlara yönelik bir egzersiz metodu olduğu gibi yanlış bir algı olduğunu söyleyen Songül Öztürk, erkekler pilatesten uzak durmamalı diyor ve ekliyor: “Erkeklerin kadınlar kadar, belki daha fazla pilatese ihtiyaçları olabiliyor. Örneğin arka bacak kaslarının kısalığı erkeklerde çok sık görülen sıkıntılar arasında, duruş bozuklukları yine öyle.”

Vücudumuz bir makine gibi. Günümüz koşullarında bizler bu makineyi çok efektif kullanmıyoruz. Dolayısı ile kaslarımızı da günlük hayatımızda aktive edemiyoruz. Öztürk, derslerde bütün vücut kaslarının kullanılarak güçlendirilmeye çalışıldığını söylüyor: “Streç ağırlıklı olduğu için kan dolaşımını rahatlatıyoruz. Günlük duruşlarda sırt kasları öne doğru fazla streç oluyor, biz sırt kaslarını kısaltıp kuvvetlendirecek egzersizler, karın kaslarını da daha çok uzatarak kuvvetlendirecek egzersizler veriyoruz. Birisine dik dur demenizle, o kişinin dik durması çok kolay bir şey değil. Bilinçli olayım da dik durayım derken daha çok lordoz bir duruş yapısına sahip oluyorlar. Yani omuzları geriye atmaya çalışken kaburgayı öne ittiklerinde arkada lordozik bir görüntü ortaya çıkıyor, bu daha da büyük bir sıkıntı ve bel ağrılarına sebep oluyor. Oysa ki bu duruş bozuklukları kasların kuvvetsizliğinden kaynaklanıyor. Kasların düzgün duruş formatında kuvvetlendirmesi gerekiyor. Yani dik durmak onun sonucunda geliyor. Sizin isteğinizle olan bir şey değil. Bir süre sonra siz dik durmaya başlıyorsunuz.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.