Davutoğlu Putin'e rest çekti

Güneş Gazetesi - - Politika -

■ BAŞBAKAN Davutoğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada Moskova’ya ambargo resti çekti.Türkiye'nin mükerrer uyarılarına rağmen, sınırı ihlal eden uçağın düşürülmesi üzerine, Rusya ile iki haftaya yakın bir zamandır gerilim yaşandığını anımsatan Davutoğlu, Putin'i empati yapmaya çağırdı:

ÇELİŞKİLİ BULUYORUZ

“Şöyle bir şeyi düşünsün Rus liderler; eğer biz Ukrayna devletinin çağrısına uyarak, aynen Rusya'nın iddia ettiği gibi Suriye devletinin çağrısına uyması gibi, gidip doğu Ukrayna'da, Rusya'yla akrabalık bağı olan, bizim Bayırbucak Türkmenleriyle olduğu gibi, akrabalık bağı olan yerleri Rusya hava sahasını da ihlal ederek bombalasaydık acaba Putin ne düşünürdü, ne yapardı? Rusya'nın anlaması gereken husus şudur; burası Türkiye-Suriye sınırıdır, sınırın ötesindekiler de bizim kardeşlerimizdir ve onların hukukunu korumak da bizim görevimizdir, sınırımızı korumak da bizim görevimizdir.” Rusya'nın birtakım ekonomik yaptırımlar uyguladığını anımsatan Davutoğlu şöyle konuştu:,”Açık söylüyorum. Biz bunları yadırgıyoruz ve çelişkili buluyoruz. Kendisine uygulanan ambargolara karşı çıkan Rusya'nın bugün kendisinin ambargo uygulaması çok açık bir çelişkidir. Türkiye, bu tür şeylerle zora düşürülecek bir ülke değil. Biz de kendi tedbirlerimizi alıyoruz, almaya devam edeceğiz. Alternatif planlarımızı yapıyoruz. Her şeyin bir çaresi var, çözümü var. Gerekli görürsek biz de kendi yaptırımlarımızı devreye sokacağız. Her türlü duruma hazırlıklıyız.”

ÖNLEMLERİMİZ HAZIR

Rusya'nın yaptırımlarına karşı alınacak tedbirlerle ilgili koordinasyon çalışması yapıldığını, bakanların bu konudaki düşüncelerini Bakanlar Kurulu'na sunduklarını aktaran Davutoğlu şunları söyledi:“Gerekli her türlü telafi edici tedbirlerimiz hazırdır. Bu tedbirleri uygulamaya gerek kalmadan, bu gerilimin aşılacağına inanıyoruz. Ancak milletimiz ve Rusya ile ekonomik, ticari ilişki içinde olan sektör temsilcilerimiz müsterih olsun. Telafi edici tedbirlerimiz, olası endişeleri bertaraf edecek niteliktedir. Herhangi bir şekilde doğabilecek enerji ihtiyacının karşılanması için alternatifler konusunda şimdiden tedbirlerimizi alıyoruz.”

Davutoğlu, Rusya'nın Türkiye'ye ambargo kararıyla ilgili “Biz de kendi tedbirlerimizi alıyoruz. Her şeyin bir çaresi var, çözümü var. Gerekli görürsek biz de kendi yaptırımlarımızı devreye sokacağız” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.