Tasarı gecmeden davası acıldı bile

Amerika’daki Ermeniler, “1915’te mallarına el konulduğu” iddiasıyla Türkiye aleyhinde ilk kez tazminat davası açtılar

Haberturk - - Front Page - MİLYARLARCA DOLAR

“ABD’deki soykırım tasarısı geçerse dava açar” denilen Ermeniler erken davrandı. Los Angeles’taki davada Türkiye, el koyduğu Ermeni mallarıyla haksız kazanç sağlamakla suçlanıyor.

“O ESERLERİ DUYMADIK”

Ziraat ve Merkez bankaları da davalı. Ayrıca, Türkiye’nin dini ve tarihi eserlere de el koyduğu iddia ediliyor. Ancak Türkiye’deki Ermeniler, “Bu eserleri hiç duymadık” dediler.

ABD’de yaşayan Ermeniler, 1915 olaylarında mülklerine el konulduğu iddiasıyla Türkiye devleti, Merkez Bankası ve Ziraat Bankası’na karşı, vârisleri adına dava açtı. Talep edilecek tazminat talebinin milyarlarca doları bulabileceği öne sürülüyor. Dava, ABD’de Ermeniler’in en yoğun yaşadığı bölgelerden biri olan Los Angeles’ta, avukat Mark Geragos taraşından, ailelerinin mal varlıklarına Osmanlı döneminde el konulduğu iddiasıyla Garbis Davouyan ve Hrayr Turabian adlı iki Amerikalı Ermeni hukukçu adına açıldı.

AMAÇ TOPLU DAVA

Uluslararası hukuk, insan hakları ihlali ve haksız kazanç iddialarında bulunulan davada, Ermenilerden alındığı öne sürülen toprak, bina, işyeri, banka mevduatı, mülk ve değeri “paha biçilemez” olarak nitelendirilen, Türkiye’deki bazı müzelerdeki dini ve tarihi eserler için tazminat talep ediliyor.

Amerikan haber ajansı AP’ye konuşan avukat Mark Geragos, 1915 olaylarına ilişkin bir davada ilk kez Türkiye’nin doğrudan sanık olarak geçtiğini ve davada yer alan tüm avukatların, 1915 olaylarında hayatını kaybeden ya da bu olaylardan kaçanların yakınları olduğunu belirterek “Bu bizim için davaya ayrı bir acı anlam katıyor” dedi.

Avukat Brian Kabateck de, davayı açanların, “toplu dava” statüsü istediklerini belirterek, bu yüzden dava sürecinin 3 yıl sürebileceğini söyledi.

Açılan davada, 1915 yılı olaylarında bir milyondan şazla Ermeni’nin göçe zorlandığı ve katledildiği iddia ediliyor. Davada ayrıca, Türk devletinin, “mülk sahiplerine yeniden iade edilene kadar, ‘ele geçirilen’ varlıklara ait mülklerin idaresi ile kira ve satış hasılatlarının toplanması ve gelirlerin emanet hesaplarına yatırılmasını kabul ettiği, ancak buna karşın söz konusu mülklere ve bunlardan sağlanan gelire el koyduğu” öne sürülüyor.

KAYITLARDA VAR

Davacıların avukatlarının, “mülklerin ve elde edilen kazancın kayıtlarının halen durduğuna inandıkları ve bu hesaplarda bulunduğunu öne sürdükleri milyarlarca dolarlık parayı talep ettikleri belirtiliyor.

‘TOPKAPI’DA YOK’

Ermenilerden alındığı ve Türkiye’deki bazı müzelerde bulunduğu öne sürülen tarihi ve dini eserler için görüşlerine başvurduğumuz Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Proş. Dr. İlber Ortaylı, Topkapı Sarayı’nda bu tür eserlerden bulunmadığını belirtti.

Ünlü avukat Türkiye’yi dava eden Ermeni avukat Mark Geragos, çocuk tacizi davasında Michael Jackson’ı savunmuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.