8 kazazede Türk tazminat istiyor

Hollanda’da havaalanına iniş sırasında düşen THY uçağından kurtulan 8 kişi, Boeing şirmasının kazada yüzde 80 kusurlu bulunması üzerine, ABD’de şirma aleyhine dava açtı. Kazada 9 kişi yaşamını kaybetmişti

Haberturk - - Front Page - Güngör KARAKUŞ/AHT

25 Şubat 2009’da Amsterdam’a düşen ve 9 kişinin öldüğü THY kazasından yaralı kurtulan 8 Türk, Boeing aleyhine tazminat davası açtı. Miktar sır gibi saklanıyor.

25 Şubat 2009’da, Hollanda’nın Amsterdam kentinde Schiphol Havaalanı’na inerken düşen ve 9 yolcunun hayatını kaybettiği THY’nin Boeing 737800 tipi “Tekirdağ” uçağından yaralı kurtulan Hüseyin Sümer, Mustaşa Mermer, Mustaşa Komut, Yaşar Tuşan, Feriha Çebi, Ozan Duman, Selçuk Arda ve Muhsin Cesur adlı 8 Türk yolcu, uçağı üreten Boeing şirması aleyhine tazminat davası açtı.

TAZMİNAT AVCISI

Kaza ile ilgili bilirkişi raporunda Boeing şirmasının yüzde 80 kusurlu bulunmasının ardından, 8 Türk yolcunun Türkiye’deki avukatı Yaşar Öztürk, ABD’nin en ünlü avukatlarından “tazminat avcısı” lakaplı Michael Gallagher ile anlaştı. Milyon dolarlık davalar kazanan Gallagher ve ekibi, geçtiğimiz günlerde ABD’nin Chicago kenti mahkemesine başvurarak, Türk yolcular adına Boeing şirması aleyhine dava açtı. Hollanda’da düşen uçakta hayatını kaybeden 3 pilot ve 2 hostesin yakınlarının da avukatlığını yapan Michael Gallagher ve ekibinin istediği tazminat rakamı ise sır gibi saklanıyor.

KORKUTAN AVUKAT

Boeing şirmasına, “imal ettikleri üründeki hata nedeniyle ölüme sebebiyet verme” suçundan tazminat davası açan avukat Michael Gallagher, kazandığı benzer davalar nedeniyle şirketlerin korkulu rüyası olarak tanınıyor. Gallagher, şimdiye kadar 20 ila 450 milyon dolar arasında değişen rakamlarla tazminatlar kazandı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.