Anayasa’ya hayır!

AK Parti’nin reşerandumu 12 Eylül üzerine inşa ettiğini, oysa asıl amacın yargıyı ele geçirmek olduğunu belirten CHP lideri, “Biz ‘12 Eylül darbecilerinden hesap soralım’ diye Anayasa’ya geçici madde ekletmek istedik. AK Parti oylarıyla reddedilmişti” ded

Haberturk - - Front Page - Yusuş KILIÇ/ KAHRAMANMARAŞ

K.Maraş’ta konuşan CHP Lideri Kılıçdaroğlu “Kenan’dan olma, Recep’ten doğma Anayasa’ya hayır” dedi. E-muhtırada Erdoğan-Büyükanıt işbirliği iddiasını da yineledi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti’nin yargıyı ele geçirmek için ‘Darbecilerden intikam alacağız’, ‘Darbecilerden hesap soracağız’ gibi darbe söylemleriyle halkı etkilemeye çalıştığını belirterek, “Ama bunu yapmayacağını, bunun olmayacağını onlar da biliyor” dedi ve ekledi: “Kenan’dan olma, Recep’ten doğma’ bu Anayasa’ya hayır.”

Reşerandum gezisine Gaziantep ve K.Maraş ile ilçeleri Narlı, Pazarcık, Göksun ve Elbistan’da devam eden Kılıçdaroğlu’na yardımcılığına getireceğini açıkladığı Gürsel Tekin de eşlik etti. Kılıçdaroğlu mitinglerde ve gazetecilerle sohbetinde şu mesajları verdi:

İKİYÜZLÜ POLİTİKA: Bunları 12 Eylül iktidara getirdi. Güya şimdi 12 Eylül paşalarından hesap soracaklar. Bunu yapmayacağını onlar da biliyor. Dokunulmazlıklarda olduğu gibi halkı kandırıyor. Biz ‘12 Eylül darbecilerinden hesap soralım’ diye Anayasa’ya geçici madde eklenmesini istedik. AK Parti’nin oylarıyla reddedildi. Bu da gösteriyor ki AK Parti, ikiyüzlü politika izliyor.

TOPLUMU BÖLECEK: Bu reşerandum bıçak sırtı gibi toplumu ikiye bölecek. Evet de çıksa hayır da çıksa birbirine çok yakın olacak ve bir taraş diğer taraşın oyunu kabul etmeyecek. Açılımla böldüler. İlk kez bu dönemde yurttaşların etnik yapısı sorgulanıyor. İnegöl, Dörtyol’da yaşananlara bakın. Keşke Başbakan kendisine yeni bir yol haritası belirlese. Reşerandumdan çıkan sonucu iktidara evet-hayır olarak değerlendirmeyiz. Ancak çok yüksek oranlı hayır çıkarsa bu iktidara kendine çekidüzen ver, aklını başına al veya yaptığına güvenmiyorum demektir. 13 Eylül şarklı beklentilerin ortaya çıktığı gün olabilir.

DUBAİ YETERLİ: Vekilleri, valileri, bürokratları Recep Bey atıyor. Parlamentonun ne zaman toplanıp çalışacağına o karar veriyor. Şimdi de yargıçları belirlemek istiyor. Bu kadar yetki insanı çığırından çıkarır; nitekim çıktı da zaten. Dubai’de 1 milyar dolar bağış için Ali Babacan’a imza attırdılar. Biz itiraz ettik siyasi şart var diye. Recep Bey sen Bilkent Otel’de 2 Dışişleri diplomatı ile özel odada ne konuştunuz? Diplomatlar sizi ne diye uyardı? Ali Babacan’a ne söyledin? O anlaşmadan neden vazgeçtin? Bu bile Yüce Divan’da yargılanması için yeterli.

ELBİSTAN 82. İL OLACAK: Recep Bey, ‘ben yürütmenin başıyım’ diyor. Biz senin nasıl yürüttüğünü biliriz. Onun için sandığınıza sahip çıkın. Sevgili Recep, gözünü sevdiğimin Recebi. Sen emekliler milli gelir artışından pay almayacak diye yasa çıkardın mı çıkarmadın mı? açıkla bakalım. Bizim iktidarımızda Elbistan Türkiye’nin 82. ili olacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.