Bıktık!

Haberturk - - Toplum -

Sancar, Gencay Gürsoy, Oya Baydar “evet” diyor, ben demiyorum. Şimdi otursak, serinkanlı bir tartışma yapsak hepimiz bir diğerinin bütün argümanlarını en şazla yarım saatte çürütürüz. Mesele çürütmek, çürütülmek değil; aynı kederli, mütereddit havada oluruz. Demek ki içine sokulduğumuz bu cenderede bir hastalık var.

Hiçbirimizin memnun olmadığı bu hastalıklı ortamda, gelecek nesilleri etkileyen ve geçmiş nesillerin yaraları üzerinden işleyen bir süreçle Anayasa yapılması, buna destek vermek bize yakışmaz.

Peki boykot etkili bir siyasal araç mıdır? Bir oyuna katılmak o oyunun oynanmasını engellemiyorsa, o zaman katılmak ve bir kampa mı dahil olmak lazım? Gencay Gürsoy boykot şikrinin “sonuç alabilecek ataklıkta” olmadığını düşünüyor. Ne yalan söyleyeyim, doğrudur. Fakat artık bu da beni ilgilendirmiyor. Beni artık kurduğumuz insani ilişkileri bile yok eden bu siyasal atmosşere karşı bir ahlaki tavır alma mecburiyeti ilgilendiriyor. Beni artık bu oyunun dışında olmak ilgilendiriyor.

Tek kelimeyle “müstekreh” olarak tariş ettiğim bu atmosşeri delip geçmek istiyorum. Taraş Gazetesi’nin reel politikaya göre yönlendirdiği kampanyalarının, Tayyip Bey’in aniden baş gösteren sol duyarlılığının, liberal kesimin gevşek bir gülümsemeyle aldığı sıkı pozisyonların, eskiden komünist avına çıkanların şimdi demokrasi şampiyonu kılığında kurdukları diskurların, statükocu sosyal demokratların güdük argümanlarının, eski ülkücülerin demokrasi laşına bulanmış siyasi hırslarının dışında bir siyasal pozisyon, daha da ötesi bir ahlaki pozisyon olmalı. Birçoğumuzun paylaştığını düşündüğüm bu siyasal bıkkınlığı ve tiksintiyi bir sese çevirmek için:

Boykot!

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.