‘Guatr tedavisi gördüm, gözümde şişlik ve batma var’

Haberturk - - Sağlik - İÜ Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Proş. Dr. İlhan SATMAN satmandiabet@superonline.com

Ben 48 yaşında ev hanımıyım. Bir yıl önce çarpıntı, heyecan hali, uykusuzluk, sinirlilik ve zayışlama şikayetlerim üzerine yapılan testler sonucu guatr bezimin aşırı çalıştığı tespit edildi ve ilaçla tedaviye başladım. Zamanla şikâyetlerim geçti, ama 1.5 aydır göz kapaklarımda şişlik, gözlerimde yanma, batma ve sulanma başladı. Bazen sol gözümün dışa doğru şırladığını hissediyorum. Doktorum hastalığımın kesin tedavisi için ameliyat öneriyor, ben ise korkuyorum. Ne yapmalıyım?

- Hipertiroidi, tiroit bezinde metabolizmayı düzenleyen tiroit hormon yapımının artması nedeniyle söz konusu yakınmaların yanı sıra halsizlik, yorgunluk, terleme ve huzursuzluk gibi şikayetler de dikkati çeker. Hasta aşırı yemek yediği halde zayışlar. Başlangıçta ağızdan alınan ve tiroit hormonlarının yapımını engelleyen ilaçlarla kontrol altına alınabilir. Ancak bazen ilaçlar yetersiz kalır, hastalık nükseder veya ilaç alımını engelleyen ciddi sorunlar gelişebilir. O zaman, ameliyat veya radyoaktiş iyot tedavisi gerekir. Hipertiroidinin bağışıklık sistemi bozukluğu ile ilgili olan ve “Graves Hastalığı” olarak adlandırılan özel bir türünde ise, sizde olduğu gibi göz küresini çevreleyen kaslar da hastalıktan etkilenebilir. Hastanın büyük guatrı da varsa, ameliyatla tiroit bezinin çıkarılması düşünülebilir.

RADYOAKTİF İYOT

Diğer bir yol da radyoaktiş iyotla tiroidin tahrip edilmesidir. Ancak yalnız başına radyoaktiş iyot verilmesi göz bulgularını alevlendirebilir. Bunu önlemek için genellikle kortizon tedavisi altında radyoaktiş iyot verilir. Özellikle yaşlılarda, erkeklerde, sigara içenlerde ve uzun süreli hipertiroidisi olan hastalarda göz bulgularının alevlenme riski çok yüksektir. Bunun için önce hipertiroidinin kontrol altına alınması, sigaranın bırakılması, yüksek yastıkta yatılması, gözleri kuruluktan ve tahrişten koruyacak pomad ve damlaların kullanılması gibi tedbirlerin ihmal edilmemesi önemlidir. Aslında sizin, hipertiroidi konusunda deneyimli bir endokrinolog ve göz hastalıkları uzmanının bulunduğu bir merkezde takip edilmeniz gerekir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.