Türkiye’deki Yahudiler Tel Aviv’den ev alıyor

Türkiye’de yaşayan Yahudilerin Mavi Marmara baskını ardından yaşanan krizden sonra ‘her ihtimale karşı’ İsrail’den ev almaya başladığı öne sürüldü

Haberturk - - Dünya -

İSRAİL basını, 31 Mayıs’ta yaşanan Gazze şilosu baskını dolayısıyla Ankara ile Tel Aviv arasında yaşanan krizden sonra, ülkede emlak satın alan Türkiyeli Yahudilerin sayısının arttığını öne sürdü.

Yedioth Ahronoth Gazetesi, İsrail ve Türkiye arasındaki krizin, İstanbullu birçok varlıklı Yahudi aileyi Tel Aviv’de lüks apartman daireleri satın almaya yönelttiğini yazdı. Habere göre Türk aileler, Türkiye’de Yahudi karşıtlığının kaçmalarını gerektirecek bir seviyeye ulaşması ihtimaline karşı İsrail’de emlak satın alıyor.

İsrail’de lüks evler satan “Eldar” şirketinin yöneticisi Roni Cohen, “Gazze şilosu olayından sonra, Türkiyeli zenginler Tel Aviv’de lüks apartman dairesi arayışına girdi. Diplomatik krizin büyümesinden bu yana apartmanlar için talep arttı” dedi.

İRAN ENDİŞESİ

Cohen, kendisine gelen Türkiyeli Yahudilerin kendilerini baskı altında hissettiklerini ve Türkiye’nin İran’la ilişkilerini güçlendirmesinden ve Batı’dan daha şazla uzaklaşmasından çekindiklerini söylediğini işade etti.

Haberi doğrulayan İstanbul’daki Yahudi cemaatinden bir kaynak, “Bazı zengin Yahudiler İsrail’de emlak almak istiyor. Böylece Türkiye’de kötü bir şey olması durumunda ülkeyi terk etme seçeneğini cepte tutuyorlar” dedi.

6’da

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.