Beyrut Zirvesi’nden, Araplara ‘saşları sıklaştır’ çağrısı

Haberturk - - Dünya -

SURİYE Devlet Başkanı Beşşar Esad, Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz el Suud ve Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman arasında, dün Beyrut’taki Biabda Başkanlık Sarayı’nda düzenlenen üçlü zirve ardından ortak deklarasyon yayınlandı.

Zirvede üç lider, Lübnan’da ulusal uzlaşma ve iç istikrarın sağlanmasına ek olarak sosyo ekonomik kalkınma koşullarını iyileştirme yöntemlerini masaya yatırdı. Lübnan’da yaşanan gelişmelere dikkat çeken Arap liderleri, Lübnan’da sükunet ve diyalog ortamının sürmesi, ulusal birliğin güçlendirilmesi ve dış tehlikelerin önlenmesi gereğine vurgu yaptı.

Bölgesel arenada gündem konularını da ele alan Esad, Süleyman ve Kral Abdullah, karşı karşıya kaldıkları tehditler karşısında Araplara saşları birleştirme çağrısında bulundu. İsrail’in Arap topraklarını işgali, Filistin halkına yönelik saldırıları, Gazze ablukası ve kutsal yerlere yönelik ihlalleri başta olmak üzere maruz kalınan zorluklar karşısında Arap dayanışmasını güçlendirme ve saşları birleştirme gereğine vurgu yapıldı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.