Meme kanseri 9 yıl sonra nükseder mi?

Haberturk - - Sağlik - Editör: Ayhan ATAKOL

Dokuz yıl önce sağ mememden kanser ameliyatı oldum. Kemoterapi ve ışın tedavisi aldım. 5 yıl süreyle hormon hapı kullandım. Doktorum yılda bir kontrollerimi yapıyordu. Son kontrolde ameliyat olduğum göğsümün taraşındaki akciğerde 1 cm’lik bir kitle bulundu. Benim hiçbir şikâyetim yok, ama çok endişeliyim. Meme kanseri 9 yıl sonra nükseder mi? Şimdi ne yol izlemem gerekir?

- Meme kanseri, en sık ilk 2 yılda metastaz yapar. İkinci yıldaki zirvesinden sonra metastaz sıklığı giderek azalır. Bu nedenle hastalarımızı tedaviden sonraki ilk 3 yılda daha sık kontrol ederiz. Bu dönemde kontroller, 3 ayda bir yapılabilir. Daha sonraki 2 yılda 6 ayda bir ve 5 yıldan sonra yılda bir kontroller yapılır. Kontrollerin esasını şizik muayene oluşturur. Kan tahlilleri ve tümör belirteçlerine bakılabilir. Yılda bir kez mamograşi ve gerekirse meme ultrasonograşisi yapılır. Duruma göre kemik sintigraşisi ve diğer görüntüleme yöntemlerinden yararlanılır.

ÇOK NADİR BİR DURUM

5 yıldan sonra diğer kanserlerde olduğu gibi meme kanserinde de tekrarlama riski azalır. 9 yıldan sonra metastaz görülmesi nadir bir durumdur. Akciğerde bulunan kitle metastaz dışı bir durum da olabilir. Bunun için benim önerim, görüntüleme yöntemleriyle vücudun diğer bölgelerinde metastaz olup olmadığının araştırılmasıdır. Hatta PET-BT çekilerek akciğerdeki bu nodülün kötü huylu olup olmadığı araştırılmalıdır. İyi huylu olduğu düşünülür ve vücudun diğer bölgelerinde de başka bir lezyon yoksa, belli aralıklarla izlem uygun olur. Kitlenin kötü huylu olduğu düşünülüyorsa mutlaka biyopsi yapılmalıdır. Çünkü bu, meme kanseri metastazı olabileceği gibi, ikinci bir kanser de olabilir. Özellikle akciğer kanseri olup olmadığı biyopsi ile anlaşılır. Kitle, biyopsi yapılamayacak bir yerde ise ameliyathane koşullarında çıkarılır, hemen orada dondurma yöntemiyle tümörün cinsi saptanıp çıkan sonuca göre operasyonun genişliğine karar verilebilir.

Hematoloji ve Onkoloji

Uzmanı Proş. Dr. Coşkun TECİMER

ctecimer@şlorence.com.tr

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.