‘Zorluklar yıldırmamalı’

Haberturk - - Sağlik -

BU konu 1960 darbesinden sonra sağlığın sosyalizasyonu adı altında başlatıldı. Başlatan da eski Türkiye Tabipler Birliği Başkanı Proş. Dr. Nusret Fişek’ti. Müsteşar da olmuştu. Daha sonra çeşitli hükümetler de bunu denedi.

Türkiye’nin personel sayısı, yardımcı sağlık elemanı, hemşire sayısı ve haberleşme gibi imkânlar dardı, yetersizdi. ANAP Hükümeti döneminde de ciddi gayretler verdik ama, imkânlar yetersizdi. Şimdi Türkiye’nin üstesinden gelemeyeceği bir şey yok. Aile hekimliği doğru bir kavramdır.

Batı ülkelerinde başarıyla denenmiştir. Uşak teşek eksiklikleri olursa da bunları gelecek açısından önemsememek ancak, eksiklikleri gidermek için önemsemek gerekir. Vazgeçmemek gerekir. Bu dağa tırmanmak gibi bir şey. Tırmanmaya devam etmek gerekir. Bakanlığın bu konuda ilgili kurumlarla yakın sıcak diyalog içinde olmasında yarar vardır. Türkiye’nin nelere kadir olduğunu gördük.

Üçüncü köprü ihalesini Türk müteahhitler “Yaparız” dediler. 1960’ların sonunda Ankara’daki şimdi Rixos olan Ankara Oteli ve İzmir’deki Eşes Oteli’ni Alman müteahhitler yapmıştı. Barajları yabancılar yapardı. Türkiye her konuda güçlü, muktedir. Kesinlikle başarılması gereken bir konu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.