Önünde günlerdir kuyruk olan Nimet Abla 40 kişiyi zengin etti

Haberturk - - Toplum -

Tİlk büyük ikramiyesini 1931’de veren Nimet Özden, gazetelerin ilk sayşalarında paraları sahibine teslim ederken yer alan şotoğraşlarıyla Türkiye’nin Nimet Abla’sı oldu. Kendi adına cami yaptıran ve Atatürk öldüğünde mevlit okutan Nimet Abla’nın bu geleneği her 10 Kasım günü tekrarlanıyor

ALİH kuşu havalandı, bakalım kimlerin başına konacak? Milli Piyango’nun bu yılki büyük ikramiyesi 35 milyon lira. Toplumun hemen her kesiminde şimdiden rekor ikramiyenin hayalleri kuruluyor. Milli Piyango denilince de akla gelen ilk isim Nimet Abla oluyor. Peki kimdir bu Nimet Abla? Neden her yılbaşı gişelerinin önünde uzun kuyruklar oluşur?

Nimet Abla, Sultan II. Abdülhamid dönemi şeyhülislamlarından Cemaleddin Eşendi’nin kardeşinin 7 çocuğunun en büyüğüydü. 27 yaşında Eminönü’nde tütüncülük ve sarraşlık yapan İsmail Bey ile evlenmişti. Ama evde oturmaya hiç niyeti yoktu... İsmail Bey 1928 yılında, dükkânında Türk Tayyare Cemiyeti’nin çıkardığı piyango biletlerini de satmaya başlamıştı. Biletleri esnaşa dağıtmış ancak paralarını tahsil edemeyince işlasın eşiğine gelmişti. Tam da bu noktada Nimet Abla kolları sıvamış ve erkeklerin tekelindeki piyango işine “kadın başına” hızlı bir giriş yapmıştı. Yıllar sonra verdiği bir röportajda o günleri şöyle anlatıyordu:

“Eminönü’nde dükkânımı açtım. Pangaltı’daki evimi boşaltıp dükkânın üzerine taşındım. Tütün, kırtasiye ve bilet satışına başlayınca baş bayiler, küçük bayiler, ‘Bizim müşterimizi almasın’ diye rekabete girdiler. bilet vermediler bana. Piyango Müdüriyeti’ne başvurdum. ‘Bilet vermezseniz Ankara’ya gideceğim’ deyince, 10 bin bilet vermeye mecbur oldular. Biletleri aldıktan sonra 30 kuruştan 250 gramlık şeker dolu kutular yaptırdım. Bir bilet alana bir kutu şeker veriyordum. Bu şekilde 10 bin bileti kısa zamanda sattım.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.