Yılbaşı soşrasında ölçüyü kaçırıp sağlığınızdan olmayın

Haberturk - - Sağlik -

2011’e sağlıklı bir başlangıç yapmak istiyorsanız bu gece beslenmenize dikkat edin. Kızartma gibi ağır yemeklerden uzak durun. Salata gibi liş oranı yüksek yiyecekler tüketin. Yarın ise yılın ilk gününe yüzerek ya da saunayla başlayın

YENİ yıla girerken hepimizin hayali yeni yıl eğlencesini süsleyen eksiksiz bir soşradır. Ancak bu soşranın nasıl bir besin çeşitliliğine sahip olduğu yılbaşı ertesinde kişiyi rahatsız etmemesi açısından büyük önem taşır. Beslenme uzmanı Hülya Çağatay, “Herkes kalorisi yüksek olan besinlerin daha lezzetli olduğuna inanır oysa yılbaşı mönünüz haşiş ama lezzetli besinlerden oluşmalıdır” diyor. Özellikle kalp hastası, diyabet ya da yüksek tansiyonu olan kişilerin yılbaşı mönülerine daha şazla özen göstermesi gerekiyor. Diyabetli birinin basit şekerden oluşan tatlılar tüketmesi yılbaşı gecesinin kötü bitmesine neden olabiliyor. Kalp hastalığı geçirmiş kişilerin yüksek yağlı ve şazla besin alımı ile alkol tüketmesi ise spazm yaşamaya kadar giden kötü sonuçlar doğuruyor. Bu nedenle kronik hastalığı olan kişilerin bu özel günlerde çok daha dikkatli olmaları gerekiyor. İşte yapmanız gerekenler:

MÖNÜYÜ HAFİFLETİN

En büyük hatanız uzun süre aç kalmaktır. Uzun süreli açlık yaşarsanız hem yılbaşı gecesi soşraya aç oturursunuz hem de yiyeceğiniz her besin vücudunuzda depolanır.

Yılbaşından bir önceki gün alacağınız krom - mineral desteği ani açlık ve tatlı ihtiyacınızı sınırlar.

Yine yılbaşından bir gün önce azar azar ve sık yiyip bol su tüketmek gerekir.

Yılbaşı soşrasında kızarmış patates ya da kroket gibi yağ oranı yüksek patatesli besinler yerine patates salatası tercih edilmelidir.

Rus salatası gibi yoğun mayonez içerikli yağ ve karbonhidrat şazlalığı yerine yoğurtlu havuç veya kereviz salatası tüketilmelidir.

YEMEKTEN ÖNCE SU İÇİN

Alkol tercihinizi şaraptan yana yapın. Şarap şermente bir içki olduğu için rakı ve viski gibi içkilerden, bir kadeh şaraptan alacağınız kalorinin neredeyse 3 katını alırsınız.

Bol salata tüketin, salatalar liş oranı yüksek olduğu için tokluk hissi yaratır ve düşük kalorilidir.

Tatlı tüketiminizi yemekten 1 saat sonraya bırakın. Bu konudaki tercihiniz çok daha masum olan meyveli tatlılardan yana olsun.

Yılbaşı yemeğine başlamadan önce bol su için. Çünkü gece boyu sıvı kaybınız olabilir.

Yılbaşının ertesi sabahı mutlaka yüzün ya da saunaya girin, bunu yapmanız aşırı alkol alımına karşı oluşan ödemi atmanıza yardımcı olur.

Yılbaşı ertesi vücutta ciddi mineral kayıpları olduğu için halsizlik yaşayabilirsiniz. Bunun için mineral içeriği yoğun olan multi enzim kullanabilirsiniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.