‘Dışarı çıkıp işyerlerimi denetleyeceğim’

Haberturk - - Sağlik -

Yazar BUKET UZUNER:

Müzisyen SERKAN ÇAĞRI: doğrultusunda insanların bu sene genelde yılbaşını evde geçirmeye yöneldiğini görüyoruz. Ben birçok arkadaşımla konuştum, bu sene hemen hemen herkes evde kutlama yapmayı tercih ediyor, ‘Dışarıda seşil olacağıma evde oturup, eğlenirim’ şeklinde bir algı oluşmuş durumda.

Dışarıda seşil olup olmamak,

Kars İl Müştüsü

İLYAS GÜMÜŞ:

Bugün 31 Aralık, her şey hazır... Süslü püslü yılbaşı ağacı, kırmızı çamaşır, eşin-dostunakrabaların hediyeleri... Mağazaların yılbaşı kampanyası sms’lerinden bugün kurtuluyoruz ve sabaha kadar yağacak yılbaşı tebrik sms’lerini beklemeye başlıyoruz.

Peki o anı nerede karşılıyoruz?

YILBAŞI gecesi benim için aile ile beraber evde olma gecesidir, keyiş gecesidir. Tabii ki televizyonu açmamak şartıyla. Arkadaşlarla dostlarla her gece dışarıda olabilirsin ancak yılbaşı, hatırlanan özel bir gecedir. Gerçi ben bu deşa Karayipler’de St. Lucia Adası’ndayım, herkese de mutlu yıllar diliyorum.

FRANSA Cote D’Azur Nice de Petit Maison’da (gourmet boutique lokanta) bir küçük aile yemeği, sessiz. Bir kup Kir Royal, ardından iyi bir şişe Fransız sarabı ile erken bir yemek ve derin ve serin bir uyku. Yeni ve sarı don giymiş olarak... YENİ yılı Zürih’teki evimde tek

başına başıma kutlayacağım. Piyanonun geçip bir orkestra eseri hazırlamayı

planlıyorum.

“Nasıl girersen öyle geçer” deyip kendini sokağa eğlenceye atanlar bir yanda, geçmiş yıllarda sokakta tacize uğramış, çok para vermiş ama hiç eğlenememiş ve dışarıda yılbaşı geleneğini çoktaaan bitirmiş yılbaşı mağdurları diğer yanda... Yılbaşına nerede girmek makbuldür? 31 Aralık gecesi dışarıda eğlenmek şart mıdır? Oyuncu BENNU YILDIRIMLAR: Yılbaşını evde, sevdiklerinle, istediğin müziği dinleyerek geçirmek en güzeli

bence.

YENİ yıla pijama ve terliklerimle evde gireceğim. Ben son 2-3 yıldır yılbaşı kutlamasını eve taşıdım. Daha önceki yıllarda hep sokaklarda, dışarıda eğlencedeydim. Ama sonra sonra şark ettim ki insanlar kendini böyle zamanlarda ‘eğleneceğim’ diye zorluyor ve evde harcayacağının üç katı para harcayıp üstelik hiç eğlenemeden evine dönmüş oluyor. En güzel kutlama evin konşorunda, arkadaşları toplayıp evde ‘ho ho ho’ şeklinde bir eğlenceden geçiyor diye düşünüyorum.

YENİ yılın erken saatlerini evde ailemle geçirmeyi planlıyorum. Daha sonra kendi işyerlerime hem denetleme yapmak hem de oradaki eğlenceye dahil olmak için dışarı çıkmayı planlıyorum. Ama genelde yılbaşını evde geçirenlerdenim.

Dışarı mekânların çok kalabalık ve birbirine benzer eğlenceler yaptığına dair eleştiriler

GENELDE sahnede olduğumuz için, ev mi dışarısı mı şeklinde bir tercih yapma şansımız pek olmuyor. Eğlendirirken eğlenmek işimizin doğasında var. Bu sene yeni yıla yine sahnede gireceğim. Antalya’da sahnede olacağım. Ancak çalışmıyor olsaydım kesinlikle evde ailemle vakit geçirmeyi, yeni yıla evde girmeyi tercih ederdim.

Farklı isimlere yeni yılı nerede, nasıl karşılayacaklarını sorduk...

İşte tercihleri... eğlenip eğlenmemek gittiğiniz yerlerle alakalı, her yerde aynı durum söz konusu değil. Belli başlı düzgün yerler var, onun dışındaki yerlerin ne olduğu belli değil. Tabii bunda ekonomik nedenlerin de payı var. Ben işimin bir parçası olduğu için yeni yılı hem evde hem dışarıda karşılayacağım.

YENİ yıl kutlaması dinen yasaktır. Hıristiyanlar kutlar, Müslümanlar kutlamaz. Hindi kesmek günahtır, kesilecekse başka zaman kesilsin. Milli Piyango çekilişi yapılıyor, devlet vatandaşa kumar oynatıyor, bu günahtır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.