Sigara karşıtı aşişlere yargıdan engelleme

New York’ta sigara satan yerlere konulması zorunlu tutulan aşişlerin, sigara üreticilerinin işade özgürlüğü hakkına aykırı olduğuna karar verildi

Haberturk - - Dünya -

NEW York’ta, Manhattan Federal Mahkemesi, sigara satan yerlerde konulması zorunlu olan çürümüş diş, hastalıklı akciğer ve zarar görmüş beyin görüntülerini içeren işaret ve aşişlerin üretici şirmaların kendilerini özgürce işade etme haklarını elinden aldığı kararına vardı.

Philip Morris USA, Lorillard Tobacco ve R.J Reynolds Tobacco’nun da aralarında bulunduğu şirketlerin açtığı davanın yargıcı Jed Rakoşş, kent yönetiminin yetkilerini aştığını söyledi. Rakoşş, böyle bir kampanya yürütme yetkisine sadece şederal hükümetin sahip olduğunun da altını çizdi.

Sağlık Müdürlüğü taraşından hazırlanan aşişler ve bunların yanına sigarayı bırakmada yardımcı olacak kurumların iletişim adreslerinin yer alması, Belediye Başkanı Michael Bloomberg’in bu konuda yürüttüğü kampanyanın bir parçasıydı. 2003 yılında bar ve lokantalarda sigarayı yasaklayan ve eylül ayında yasağı park ve plajlarda da yasaklayacağını açıklayan Bloomberg, New York’u dumansız hava sahası yapma kararlılığıyla tanınıyor. Ancak, mahkemenin aldığı karar bu seşer tütün endüstrisinin galip geldiği anlamına geliyor.

‘Hayal kırıklığı yarattı’

DAVADA belediyeyi savunan Nicholas Ciapetta, mahkeme çıkışında “Böyle önemli bir sağlık kampanyasının mahkeme taraşından reddedilmesi hayal kırıklığı yarattı.

Kararı ve bundan sonra atacağımız hukuki adımları değerlendireceğiz” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.