Kimsesiz çocuklara Ayten Abla piyangosu

İnsanlık ölmemiş... Hayatını kimsesizlere, sokak çocuklarına adayan Ayten Atasağun, ölümünden sonra da onlara sahip çıktı. 3 ay önce veşat eden Atasağun’un vasiyetnamesi açıldı. Ayten Abla, 20 milyon TL’lik mal varlığını yine kimsesizlere bıraktı

Haberturk - - Güncel - Sultan UÇAR/ AHT

İSTANBUL’un köklü ailelerinden Atasağunlar’ın, 1960’lı yıllarda polis muhabirliği yapan gazeteci kızları Ayten Atasağun (77), geçtiğimiz eylül ayı başında veşat etti. Cenazesi Küçükyalı Mezarlığı’nda toprağa verilen Atasağun’un avukatı Sevda Zübeyde Çetin’in de katıldığı Kartal 1. Sulh Hukuk Mahkemesi’ndeki duruşmada vasiyeti geçen haşta açıldı. İşadamı babası Faik Atasağun, kardeşi Erol Atasağun ve annesi Nezaket Atasağun’un ölümünden sonra hayatta kimsesi kalmayan Ayten Atasağun’un Bağdat Caddesi’nde onlarca daire, dükkân ile Osmanlı nişanı, zümrüt ve pırlantalardan oluşan mücevherlerinin tamamını devlet kurumlarına ve sivil toplum kuruluşlarına bıraktığı ortaya çıktı. Kamu kurumlarının yanı sıra adının gizli tutulması istenen 30’a yakın kişi de 20 milyon TL’yi bulan daire, dükkân gibi çeşitli gayrimenkulün yeni sahibi olarak vasiyette yer aldı.

‘ADI OKULLARIMIZDA YAŞAYACAK’

Vasiyetnamede İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü de yer aldı. “Katkıları için şükran borçluyuz” diyen Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, şöyle konuştu:

“İstanbul’da hayırseverlerimizin son yıllarda yaptığı katkılar için şükran borçluyuz. Bu hayırseverlerimizden biri olan Ayten Atasağun bize öğretmenevi, sosyal tesis, okul olarak kullanılmak üzere çok sayıda gayrimenkulünü bıraktı. Biz de bu emanetlerini vasiyetine uygun olarak yerine getireceğiz. Adını okullarımızda yaşatacağız. Bütün öğrenci ve öğretmenlerim adına teşekkür ediyorum.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.