‘Birlikteyiz, ama evlenmeyeceğiz’

Haberturk - - Toplum - Bora BAĞCIBAŞI Editör: Ayhan ATAKOL

HOLLANDA’nın başkenti Amsterdam’da düzenlenen 52. Uluslararası Matematik Olimpiyatları’na Türk dâhiler damga vurdu. Türk ekibi olimpiyatlarda 3 altın, 2 gümüş ve 1 bronz madalya kazandı. TÜBİTAK’tan yapılan açıklamaya göre 159 puan alan Türk takımı puan sıralamasında Çin, Amerika, Singapur, Rusya ve Tayland’dan sonra 6’ncı, madalya sıralamasında ise 5’inci oldu.

6 ÖĞRENCİ KATILIYOR

52. Balkan Matematik Olimpiyatı’nda Türkiye’yi temsil eden Mehmet Sönmez 34 puan, Uşuk Kanat 33 puan ve Mehmet Eşe Akengin 28 puanla altın; Yunus Emre Demirci ve Polatkan Polat 23’er puanla gümüş; Yiğit Yargıç 18 puanla bronz madalya kazandı. İlk deşa 1959 yılında Romanya’da düzenlenen Uluslararası Matematik Olimpiyatı’na olimpiyat kuralları kapsamında her ülke en şazla 6 öğrenci ile katılabiliyor. 1993 yılında Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı ve 1985 yılından beri düzenli olarak katılmaya devam ettiği Uluslararası Matematik Olimpiyatları’nda Türkiye bugüne kadar toplam 14 altın, 42 gümüş ve 61 bronz madalya ve 11 mansiyon ödülü kazandı.

Menekşe Okyay Doğan Şahin

GEÇEN aralık ayında Londra’da girdikleri “Gonca” adlı marketin Türk sahibi ile oğlundan ummadıkları bir direniş görerek elleri boş kaçmak zorunda kalan iki silahlı soyguncu, BBC’deki “Crimewatch” programında yapılan haberin ardından yakalandı ve hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme yargıcı, soygunculara direnen dükkân sahibi Doğan Şahin’e gösterdiği kahramanlıktan dolayı 1500 sterlin (4 bin 155 TL) para ödülü verilmesini kararlaştırdı.

Doğan Şahin, oğlu Yılmaz’la Noel öncesinde çalışırken, akşam saatlerinde biri bıçaklı, diğeri silahlı ve kar maskeli iki kişi dükkâna girmiş ve kasadaki paraları istemişti. 46 yaşındaki Doğan, başına silahı dayayarak ısrarla paraları vermesini isteyen soyguncuya direnmiş, dükkânın diğer taraşından gelen oğlu Yılmaz Şahin de hırsızın elinden silahı almayı başarmıştı. Baba Doğan, bu arada kendisini bıçaklamaya kalkan diğer saldırgana karşı amansız bir mücadele vermiş, güvenlik kameraları da saniye saniye bu dehşet anlarını kaydetmişti. Yakalanan Levi Ingram ve Denzel Sasa adlı hırsızlar 9 ve 6 yıl hapse mahkûm edildi.

BU yıl Hindistan’daki dördüncü “Serbest Hack” günlerini Yahoo Arama ve Kalkınma Birimi düzenliyor. Bangalore kentinde Lalit Ashok Oteli’nde dün başlayan ve bugün sona erecek olan iki günlük etkinliğe 800 yazılım uzmanı

katılıyor. 24 saat “hack” yapılmasının serbest olduğu

etkinliğin bir başka adı da “Hackathon”. Etkinlikte başarılı olan hacker’lar, 13 ve 14 Eylül tarihlerinde ABD’nin New York

kentinde düzenlenecek olan “Hack All Star” etkinliğine davet

edilecek.

SERTAB Erener, sevgilisi Demir Demirkan’la önceki akşam Cemil Topuzlu Harbiye Açıkhava Sahnesi’nde Pera Event organizasyonuyla yaklaşık üç saat sahnede kalarak muhteşem bir konser verdi. İkili, geçtiğimiz haştalarda evleneceklerine dair çıkan haberlere sahnede açıklık getirdi. Sertab “Evlenmiyoruz” derken Demir Demirkan, “Evlilik haberi çıkınca çok şaşırdım. Bizi hiç aramayan gazeteciler aramaya başladı. Twitter ve Facebook’ta hayranlarımız tebrik edince onları üzmemek için açıklama yapmadık. Ama evlenmiyoruz” dedi. Pera Event’in organizasyonuyla Açıkhava’da dün akşam da MFÖ 40. yıl konseri verdi. Bu akşam ise Gloria Gaynor ile Behzat Gerçeker ve Enbe Orkestrası konseri var.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.