LYS’DE ilk 2000’e girenlere Tev’den ayda 1000 TL burs

Türk Eğitim Vakşı (TEV), LYS birincisi Menekşe Okyay gibi yoksul ve başarılı öğrencilere bu yıl aylık 1000 TL burs verecek. LYS’DE ilk 2000’e giren ve burs almak isteyen öğrenciler, TEV’E internet sitesinden başvurabilirler

Haberturk - - Toplum - Sultan UÇAR / AHT

YOKLUK içerisindeki bir evde, arkadaşlarından aldığı kitaplarla LYS’de 1. olmayı başaran Balıkesirli Menekşe Okyay, eğitimcileri de harekete geçirdi. Merhum işadamı Vehbi Koç’un öncülüğünde 44 yıl önce kurulan ve şimdiye kadar 185 bin öğrenciye burs verip yurtdışında eğitim şansı sunan Türk Eğitim Vakşı (TEV), üstün zekâlı yoksul çocukların eğitimi için LYS’de ilk 2 bine giren 50 gence el uzattı.

MEKTUP YOLLANDI

TEV, gençlerin öğrenimleri süresince devam edecek ve bu yıl için aylık 1000 TL olarak belirlenen burs verme kararı aldı. Vakış yönetimi, Türkiye’nin dört bir yanındaki başarılı öğrencilere mektup yazarak burs almaya davet ediyor. Davet edilenler arasında Menekşe Okyay da bulunuyor. Öğrencilerin, 22 Ağustos-22 Eylül 2011 tarihleri arasında TEV’e www.tev.org.tr adresinden şorm doldurarak başvurması gerekiyor.

İHTİYAÇ BURSU

Türk Eğitim Vakşı, ayrıca 2011-2012 öğrenim yılında maddi desteğe ihtiyacı olan 9 bin başarılı lise ve üniversite öğrencisine de 130 TL ile 950 TL arasında değişen “aylık ihtiyaç bursu” verecek. Meslek lisesi öğrencilerine aylık 130 TL, üniversite öğrencilerine 340 TL, master öğrencilerine 630 TL ve doktora öğrencilerine de 950 TL’lik ihtiyaç bursu, okul bitene kadar sürecek. “Üstün Başarı Bursu”na müzik dalında piyano, arp, gitar, yaylı çalgılar, üşlemeli ve vurmalı çalgılar ana bilim dallarında 2. sınışa geçmiş üniversiteliler de başvurabilecek.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.