Gözkapağında 50 yıl çengelli iğne taşıdı

Haberturk - - Sağlik - Özge EĞRİKAR / AHT

Ümit Esen Karatop’un gözkapağına, 50 yıl önce çocukluğunda geçirdiği bir operasyonda takılan çengelli iğne, uzmanları şaşkınlığa uğrattı

İSTANBUL’da, geçirdiği yüz şelci nedeniyle 9 yaşında ameliyat olan Ümit Esen Karatop’un (59), göz kapağının kapanmaması nedeniyle gittiği doktorda gözüne bir çengelli iğne yerleştirildiği anlaşıldı. 50 yıldır sol gözünün üst kapağındaki çengelli iğneye benzeyen telle yaşayan Karatop, ameliyat sonucu sağlığına kavuştu. İğneyi ameliyatla çıkaran Dünya Göz Hastanesi doktoru Levent Akçay, “Hasta, 9 yaşında hatırlayamadığı yabancı bir hastanede ameliyat olmuş. Göz kuruluğu şikâyetiyle bize başvurdu. Sol gözü tam kapanmıyordu. Muayenede yay şeklinde, çengelli iğneye çok benzeyen garip bir aparat şark ettik. 50 yıldır bu cisimle yaşamış” dedi. İğne için “Zihni Sinir icadı gibi bir şeydi” diyen Dr. Akçay şunları söyledi:

ZİHNİ SİNİR İCADI

“Zihni Sinir düşüncesine sahip yaratıcı bir hekimin 50 yıl önce ülkemizde yaşadığını gösteren bu ameliyat gerçekten şaşırtıcıydı. Ne amaçla takıldığını düşündüm. Kendimi Zihni Sinir yerine koydum. Bu metal cismin üst teli üst kapak kemiğine, alt teli ise üst kapak sert dokusuna tutturulacaktı. Böylece iki tel arasındaki gerilim ile kapak aşağıya doğru itilerek üst kapağın kapanması sağlanacaktı.”

Son birkaç yıldır gözünü kapayamadan uyumak zorunda kaldığını söyleyen ve “Gözümde iğne ile yaşamışım” diyen Ümit Esen Karatap ise ameliyatın ardından sağlığına kavuştuğunu söyledi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.