‘Başarı açıklanmazsa hayırsever vakışlar ödüllendiremez’

Haberturk - - Sağlik -

Faruk Köprülü, (Özel Dershaneler Birliği-ÖZDEBİR) Başkanı

“BU gizli bir bilgi değildir. Nereye kadar gizlenecek? Üniversitelerin tanıtım günleri var. Çocuklar, zaten tanıtım günlerinde gelip kendilerini bildiriyorlar. Sınavda kaçıncı olduğunu zaten üniversitelere gidip söylüyor. Çocuk, tanıtım oşisine gidip ilk binde olduğunu belirtip, ona göre burs koşullarını konuşuyor. Birilerinin, başarısının bilinmesi doğrudur. Kamuoyuna her yönüyle liste halinde açıklanmalı.”

“AÇIKLANMADIĞINDA ne oluyor ona bakalım. Dershaneler açıklıyor. “Bizde şu kadar birinci var, bizde bu kadar birinci var’ diyorlar. Açıklanmadığı zaman zaten tamamen ulaşılamaz olmadığı için açıklanmalı. Başarılı öğrenciye destek olmak isteyen birçok vakış, çocuklara ulaşamıyor.”

“İLK 5 bine giren öğrenciler bana göre ilan edilmeliydi. Şu an en iyi öğrencilerin üniversitelerin bünyesine çekilmesi için yaşanan rekabet çok yadırganıyor. Bu yıl gazeteciler olmasa derece yapan öğrencilere ulaşamazdık. Açıklanmasında kamu yararı var.”

“İLKÖĞRETİM de OYP (Ortaöğretim Yerleştirme Sınavı) sonucu da üniversite için yapılan LYS, YGS gibi sınavların da sonuçlarının çok şeşşaş olarak bütün kamuoyuna açık olması gerektiğini düşünüyorum. Okullar olarak, kendi okullarımızdaki çocukların sonuçlarını bile göremiyoruz. Bu çocuklara sağlıklı rehberlik de yapamayız. Bütün Türk çocuklarına uygulanan bir sınavın sonuçları da bütün Türk çocuklarına açık olmalıdır.”

“ÜNİVERSİTE sınavına giren ve barajı aşan tüm öğrencilerin sınav sonuçlarının kamuoyuna açıklanması yararlı olurdu. Açıklamama seçeneği belki de diğer öğrenciler üzerinde baskı aracı oluşturmamak amacı taşıyor. Çünkü biz bir devlet üniversitesi olarak, derece yapan öğrencileri bilmek hatta ulaşmak istiyoruz.”

“İLK 5 binin açıklanması öğrencilerimizin lehine olacaktır. Dershaneler arasında, bir reklam amacı olur gibi bir kaygıyla açıklanmıyorsa amacına ulaşmamış oluyor. Çünkü, öğrenci zaten dershaneye gelip, ‘nereyi, kaçıncı sıradan’ kazandığını bildiriyor. Üniversiteler ise yine okulların veya dershanelerin gazetelere verdiği ilanlardan en başarılı öğrencilerin kim olduğunu öğreniyor. Üniversiteler ayrıca, ‘İlk 5 bine burs vereceğiz’ dedikleri için çocuk onlara ulaşabiliyor. Yalnızca üniversitelerin dışında kalan hayırseverlerin kurduğu vakış ve derneklerin desteklemesinde sıkıntı yaşanıyor. Başarının ödüllendirilebilmesi için, açıklanmalıdır.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.