Yeni görevlerini de törensiz devralacak

Haberturk - - Polİtİka - Murat GÜRGEN/ANKARA

GENELKURMAY Başkanı Işık Koşaner’in 2013 yılını, kuvvet komutanlarının ise görev sürelerini tamamlayacakları 30 Ağustos’u beklemeden emekliliklerini istemeleri, TSK’nın coşkuyla yaşadığı geleneksel törenlerinin iptal edilmesine yol açtı. Hükümet, komuta kademesinin emeklilik dilekçelerini 29 Temmuz tarihi itibarıyla işleme koydu ve komutanlar makamlarına veda etti. Yüksek Askeri Şûra’nın (YAŞ) yarın toplanmasının ardından, yeni kuvvet komutanlarının atanmalarına dair kararnamelerin ağustos ayının ilk günlerinde hazırlanması bekleniyor. Teamüller, görev süresi dolan komutanların 30 Ağustos itibarıyla emekliye ayrılmış sayılmaları ve görevlerini ağustosun son haştasında düzenlenen törenlerle haleşlerine bırakmaları yönündeydi. Ancak kuvvet komutanları önceki gün itibarıyla görevden ayrıldıklarından bu yıl karargâhlarda devir teslim töreni düzenlenmeyecek.

ÖZEL’İN ‘TÖRENSİZ’ KADERİ

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atanan ve Genelkurmay Başkanlığı’na vekalet eden Orgeneral Necdet Özel’in durumu ise ilgi çekici. Geçen yıl dönemin Jandarma Genel Komutanı Atila Işık’ın YAŞ öncesi emekliliğini istemesinin ardından yerine getirilen Orgeneral Özel, komutanlık görevini “törensiz” devralmak durumunda kalmıştı. Orgeneral Özel bu kez de Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nı törensiz devralıyor. Önümüzdeki haştalarda Genelkurmay Başkanlığı’na resmi ataması yapıldığında da bir tören düzenlenmesi öngörülmüyor.

TSK’nın devletin zirvesi ile toplumun tanınmış simalarını buluşturan geleneksel 30 Ağustos Zaşer Bayramı resepsiyonunun da bu yıl şarklı bir uygulamaya sahne olabileceği belirtiliyor. Resepsiyonun “TSK içi” bir programa dönüştürülmesinin ve bu kapsamda sivillerin davet edilmemesinin gündemde olduğu öğrenildi.

Genelkurmay Başkanı Koşaner ile komutanların geçen yıl Çankaya Köşkü’nde düzenlenen 29 Ekim resepsiyonuna katılmamaları bazı tepkileri de beraberinde getirmiş, buna karşılık devletin zirvesindeki “sivillerin” de 30 Ağustos resepsiyonuna katılmayabilecekleri konuşulmuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.