‘Görevden ayrılma gerekçesini açıklayın herkes bilsin’

Haberturk - - Polİtİka - ANKARA

Tatilini yarıda kesen Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı toplantıdan sonra konuşan CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, “Madem ki komutanlar görevlerinden ayrıldılar, onlara ve iktidara düşen tüm gerekçeleri kamuoyuyla paylaşmalarıdır” dedi

GENELKURMAY Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ve üç kuvvet komutanının emekliliklerini istemeleri ardından, tatilini üçüncü gününde keserek Ankara'ya dönen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kurmaylarıyla yaşanan süreci değerlendirdi. Bazı MYK üyelerinin de katıldığı toplantının ardından hem hükümete hem de askere, "Asker siyasete çekilmesin" mesajı vedildi.

Toplantı sonunda açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, emekliye ayrılan komutanların ve hükümetin, tutumunun gerekçelerini ayrıntılı olarak kamuoyuna açıklamasını istedi.

"Askerin sivil otoritenin kontrolünde olması ve kışlada kalması gerektiğini" anlatan Tarhan, açıklamasında şunları söyledi:

"Askerin sıcak siyasetin içine çekilmesi hiçbir zaman doğru değildir ve savunulamaz. Ancak sabah akşam askeri kötülemek, iştira ederek onları itibarsızlaştırmak, saygınlığına gölge düşürmek ulusumuza hiçbir yarar sağlamaz. Bu tür çabalar orduyu sıcak siyasetin içine çeker. Buna ortam hazırlanmamalı ve izin verilmemeli.

Bir Genelkurmay Başkanı ve üç kuvvet komutanının ordudaki terşiler öncesi görevlerinden istişa etmeleri, devlet kurumları arasında ciddi bir kopukluğun olduğunu göstermektedir. Madem ki komutanlar görevlerinden ayrıldılar, onlara ve iktidara düşen görev, bu tutumlarının tüm gerekçelerini kamuoyuyla paylaşmaktır. Bu, taraşların varsa haklı gerekçelerini öğrenmemize ve hem de demokrasiye katkı sağlayacaktır.''

Hukukun üstünlüğü, insan hakları, demokrasi gibi kavramların sivil yönetimlerde gerçek anlamını bulacağını vurgulayan Tarhan, ''Bunun içindir ki sağlıklı işleyen bir sivil yönetim, yönetmesi gereken kurumlarla kriz çıkaran bir yönetim değildir, olmamalıdır da. Demokrasinin olmazsa olmazlarından biri de devlet kurumları arasındaki uyumdur. İktidarın görevi devlet kurumlarını itibarsızlaştırarak ele geçirmek olmamalıdır'' dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.