PRENS GEORGE

“İYİ BİR İNSAN OLMAYI” MÜFREDATLARININ BİRİNCİ SIRASINA KOYAN LONDRA’NIN EN İYİ KOLEJİNE OĞULLARINI KAYDETTİRMEK İÇİN KRALİYET GELENEĞİNİ BOZDULAR...

Hello! (Turkey) - - Lifestyle - BÜŞRA NAZLAN ÜREGÜL nuregul@doganburda.com

Prens George, Güney Londra’nın orta sınıf bir bölgesinde yer alan ve en önemli kuralı ‘iyi insan olmak’ olan bir kolejde eğitim görecek. Norfolk’tan Kensington Sarayı’na taşınmaya hazırlanan Cambridge Dükü ve Düşesi, oğullarının eylül ayında Thomas’s Battersea’ya başlayacağını duyurdu. Dört ila 13 yaş arası çocuklar için karma bir eğitim veren 540 öğrencili bu özel okul için iyilik ve terbiye, akademik başarıdan çok daha önemli bir yer tutuyor. Yapılan açıklamaya göre, çiftin “George’un mutlu ve başarılı bir şekilde eğitim hayatına başlayabileceği bir okul buldukları için çok memnun olduklarını” söylediklerini belirtiliyor. Bir dönemi 6.000 Pound olan okul kendini ‘faal, sürekli gelişen ve azimli’ bir okul olarak tanımlıyor. Süper model Cara Delevingne ve Florence Welch de okulun eski öğrencileri arasında yer alıyor.

Okulun internet sitesinde şunlar yazıyor:

“Okulumuza kayıt yaptıran ve burslu öğrencilerimizin başarılarıyla gurur duyuyoruz. İyilik, nezaket, özgüven, tevazu ve ilim gibi temel değerler bizim önceliğimizdir. Öğrencilerimizin, topluma faydalı birer katılımcı olmaları, vicdanlı ve yardımsever birer dünya vatandaşı olmaları için çıktığımız bu yolda, onların güçlü bir sosyal sorumluluk duygusuyla bu okulu bitirmeleri en büyük temennimizdir.”

Prens William ve Kate’nin George’u, Kensington Sarayı yakınlarındaki William’ın eski okulu olan Wetherby’e göndermesi bekleniyordu. George, geçen seneden bu yana, Norfolk’taki ev- leri Anmer Hall’e yakın Montessori Anaokulu’na devam ediyordu. Ama öyle görünüyor ki, George’un yeni okulunun önemsediği değerler, her zaman kraliyet geleneklerine göre hareket etmeyen çift için çok daha ilgi çekici olmuş. Şubat ayında, bir ortaokula yaptığı ziyaret sırasındaki konuşmasında Kate, çocuklarının eğitimi konusunda kendi değerleri ve beklentileri hakkında ipuçları vermişti: “Ailem bana iyilik, saygı ve dü- rüstlük gibi niteliklerin önemini öğretti ve bu gibi ana değerlerin hayatım boyunca ne kadar önemli olduğunu fark ettim. Bu yüzden William ve ben, çocuklarımız George ve Charlotte’a bu değerlerin ne kadar önemli olduğunu öğretmek istiyoruz. Benim için matematikte ya da sporda başarılı olmak kadar önemli bir şey bu”.

Battersea High Caddesi’nde yer alan, ikinci derece tarihi eser statüsündeki binasıyla Thomas’s, zengin sanat ve spor müfredatı ile gurur duyuyor. Okulun bünyesinde çatı katı oyun alanı, halı saha, tiyatro, jimnastik salonu, bale sınıfı, şiir sınıfı ve müzik okulu bulunuyor. Ayrıca üç bilim laboratuvarı, iki kütüphane ve iki bilgisayar odası yer almaktadır.

Okul seçimi

40 yıl önce okulu kuran David ve Joanna’nın çocukları olan okul müdürleri Ben ve Tobyn Thomas’ın aileye gönderdikleri mektupta şunlar yazıyordu: “Çoğu ebeveyn gibi dük ve düşes de büyük çocuklarının ilk okul seçimi konusuna ehemmiyetle yaklaşmışlardır. Thomas’s Battersea’nın amaç ve değerlerinin, Prens Hazretlerinin Prens George’un eğitimi için dilediği şeyleri yansıtmasından onur duymaktayız. Tüm Thomas’s ebeveynleri gibi, bize duydukları güvenin son derece bilincinde olup, beklentilerini karşılamak konusunda da oldukça umutluyuz.”

Kraliyet çifti ve çocukları, geçen iki yıl boyunca Norfolk’taki 10 odalı Georgian stili evlerinde yaşıyordu. William’ın, uçak ambulans pilotluğu görevinden istifa etmesinin ardından Kensington Sarayı’na taşınacaklar.

Anne babası, Prens George’un mutlu ve başarılı bir şekilde eğitim hayatına başlayabileceği bir okul buldukları için oldukça mutlu.

Prens George’un, babası gibi Wetherby’a gitmesi

bekleniyordu. Prens William, Galler Prensesi

annesi ile ilk okul gününde. Prens George ise eylülde Thomas’s Battersea okuluna başlayacak (karşı

sayfada).

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.