“Çocuğunuzun okulda ne yediğine dikkat edin”

Didem Kanca Üstay için çocuklarda en önemlisi, okulda beslenme. Kantinde satılan sağlıksız gıdalarla beslenmek yerine okulun yemekhanesinin tercih edilmesi gerektiğini vurguluyor.

Hello! (Turkey) - - Lifestyle - BÜŞRA NAZLAN ÜREGÜL nuregul@doganburda.com

Diyetisyen ve beslenme uzmanı Didem Kanca Üstay, çocuğunuzun okulda ve okul sonrasında nasıl beslenmesi gerektiğini, ona sağlıklı beslenme alışkanlığını nasıl kazandıracağınız hakkında merak ettiğimiz her şeyi anlatıyor:

Çocuklarınıza öğünlerde ve sık sık su içirin

Öğün aralarında, öğünlerde çocuklarınıza su içirmeyi unutmayın. Bana görüşmeye gelen 100 kişiden 99’u (bu sayıyı kesinlikle abartmıyorum), bırakın günde iki litre su içirmeyi, bir litre suyu bile içirmiyorlar çocuklarına. Daha sonra da çoktan edinilmiş bu alışkanlığı değiştirmeye çalışıyoruz. Vücudumuzun yüzde 70’i sudan olusuyor. Bu yüzden çocuklarınıza su içirmeye özen gösterin.

Okuldan geldikten sonra hemen tablete sarılmasın

Çocuğunuz okuldan geldiğinde, üzerinden okul stresini atması ve rahatlaması için onun hemen tablete yönlenmesine izin vermeyin. İskoçya, Yeni Zelanda, Japonya, Amerika’da da yürüttüklerinde, sonuçlar yine birbirlerine yakın çıkmış. Televizyon, bilgisayar, tablet gibi elektronik aletlerle çok fazla vakit geçiren çocuklarda diyabet, insülin direnci metabolik sendrom, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol rahatsızlıkları arasında birebir ilişki görülmüş. Bu yüzden çocuğunuz okuldan geldiğinde onun hemen bilgisayarla zaman geçirmesini olabildiğince engelleyin. Beraber oyunlar oynayabilir, sevdiği bir arkadaşını eve çağırıp sosyalleşmesini sağlayabilir ya da onunla beraber parkta vakit geçirebilirsiniz.

Ona televizyon izlerken ya da oyun oynarken yemek vermeyin

Çocuğunuza televizyon izlerken ya da başka bir şeyle meşgul olurken yemek yedirmeye çalışmayın. Pek çok ebeveynden “Başka türlü yemiyor” cevabı alıyorum ama yemek yemek en temel ihtiyaçtır. Çocuğunuz başka bir şeyle meşgulken ya da oyun oynarken ona yemek yedirmeye çalışmak, çocuğun yemek yemeyi anlamamasına neden olur. Yemeğe konsantre olamaz ve bu, ona bir oyun gibi gelir. Yemek zamanı sadece yemekle ilgilenmesi, bu temel ihtiyacı en doğru ve sağlıklı şekilde karşılaması için gerekli olan şeydir.

Evde tencere yemeği pişsin

Şu sıralar moda olan, evde çocuğuma sağlıklı kek yapıyorum, içine şeker yerine bal koyuyorum, pekmezle yapıyorum gibi! Bu hurafelere inanmayın! Evde tencere yemeği pişsin, meyvesini yesin ama sakın kek, börek, çörek yapmayın. Sonuçta bunları zaten dışarı çıktığında, arkadaş doğum günlerinde, anneannelerde, babaannelerde, komşularda yiyorlar. Evde sadece ev yemeği olmasına özen gösterin. Ayrıca sağlıklı diye düşündüğünüz şeylerin çoğu da şeker ve kalori bombası. Bugün çocuklar için yemek tarifleri kitapları çıkaranların hiçbirisinin sağlıkla ilgili bilimsel bir eğitim ve öğretim hayatı yoktur.

Sevmediği yemekler için anlayışlı olun

Damak tadına da saygı duymak gerekir. Bizler yetişkin olarak her yemeği sevmiyoruz ama bekliyoruz ki çocuklarımız tüm yemekleri sevsin. Son yapılan bilimsel çalışmalarda ek gıdalara geçişte ilk sebzelerle tanıştırılan çocukların ileride çok daha az yemek seçtikleri gözlemlenmiştir. Bundan dolayı ilk tanıştırdığımız gıdaların sebze ağırlıklı olmasına çok önem vermeliyiz. Defalarca denediğiniz bir yemeği de sevmiyorsa buna da demin söylediğim gibi saygı duymak gerekir.

Çocuğunuza market tavuğu yedirmeyin

Bugün kaz, hindi etlerinde antibiyotik kullanımı yoktur. Diyelim antibiyotik kullanmıyorlar ki kullanıyorlar, yine de yaşam koşullarını hiç sağlıklı ve insani bulmuyorum. Hangi canlıyı 40 gün boyunca sürekli ışık açık bir ortamda hiç doğal oksijen ve güneş almadan tutarsanız tutun, o canlıdan size bir fayda gelmez.

Kemal Ata ve Yiğit Efe adında iki tane çocuğu bulunan Didem Kanca Üstay,

“Siz ne yerseniz çocuğunuz da onu yer” anlayışının üzerinde durarak, onlara tencere yemeği yedirdiğinin altını çiziyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.