“İSTEDİĞİM İŞİ YAPIYORUM BU YÜZDEN BAŞARILIYIM”

Günlük hayatınızın hızlı temposu içinde özenerek yapmak istediğiniz işler ve “Benden bir tane daha olsa” dediğiniz anlar olmuyor mu? Bird of Paradise tam da bu ihtiyaçtan yola çıkmış. Hikayeyi, kurucusu Deniz Yıldız Edin’den dinliyoruz.

Hello! (Turkey) - - Lifestyle - RÖPORTAJ: BÜŞRA NAZLAN ÜREGÜL

Yoğun iş temposu dolayısıyla sanat faaliyetlerini izlemem konusunda günceli ve yeniyi benim için organize edecek bir yönlendiriciye ihtiyaç duydum, diyerek başlıyor söze Deniz Yıldız Edin. Hayatı boyunca çalışmaktan ve kendini geliştirmekten büyük zevk almış bir iş kadını kendisi. 2013 yılında kurduğu, Türkiye’de tek, dünyada ise benzerinin az bulunduğu kişisel concierge hizmeti sunan Bird of Paradise’ı ve tüm heyecanını HELLO! ile paylaşıyor.

HELLO!: Kendinizden bahseder misiniz?

Deniz Yıldız Edin: Hayatım boyunca çalıştım, ürettim, topluma faydalı olmak için uğraştım… Başarılı bir öğrenciydim. 20 yılı aşkın süre uluslararası firmalarda pazarlama, insan kaynakları, etkinlik yönetimi ve iç-dış iletişim gibi farklı disiplinlerin kesiştiği çeşitli yönetici pozisyonlarında görev aldım. 40’a geldiğimde bundan sonrası için nasıl bir hayat istediğimi sorguladım. Tasarım, kutlamalar, dekorasyon, hediye almak, bahçe-çiçek, yazı yazmak, insanları buluşturmak, organizasyon yapmak ve sanat… Benim için lüksün tanımı “istediğin yerde, istediğin zamanda, istediğin kişilerle olmak”tı. Lüks tanımıma “İstediğin işi yapmak, çalışırken çalıştığını anlamamak” boyutunu da ekledim. Profesyonel iş hayatı boyunca bizzat gözlemlediğim, kurumsal hayatın içindeki kişilerin özel hayatlarındaki zaman, bilgi ve ilgiden oluşan üç temel ihtiyacından yola çıkarak Bird of Paradise’ı kurdum.

HELLO!: Uzun yıllar kurumsal hayatta pazarlama ve iletişim üzerine çalıştınız, bunun avantajlarını ve tecrübelerinizi Bird of Paradise’a nasıl yansıtıyorsunuz?

D. Yıldız Edin: Evet, Unilever, Yürekli Eğitim ve Danışmanlık, Garanti Bankası, Management Centre Türkiye, Investors in People, Turk- cell, Mobilera… Bir çocuğun eğitimi onun formasyonunda nasıl etkili ise iyi kurumlarda çalışmak da bir profesyonel için çok kıymetli. Ben yalnız iyi kurumlarda değil, aynı zamanda en iyi yöneticilerle birlikte, üst yönetime yakın çalıştım; dolayısıyla formasyonum ister istemez çok güçlü oldu. Çoğunlukla ya hiç yapılmamış yeni projeler bana verilirdi ya da bir fark katıl- ması gerekenler. Bu nedenle etkin araştırmacılık, sistematik düşünce, bütünleşik bakış açısı, projenin süreç mantığında adımlarının çıkarılması ve takibi, olası problemleri önceden görme ve önlem alma, kriz yönetimi doğal olarak öğrendiklerim arasında yer aldı.

HELLO!: Bird of Paradise, concierge hizmeti sunuyor. Bundan kısaca bahseder misiniz?

D. Yıldız Edin: Yeni bir eve taşınırken ya da evinizi yenilerken, kıyafetinizi tamamlayacak spesifik bir aksesuarı ararken, sevdikleriniz için bir kitap yazmak, özel tasarım bir takı veya masaüstü obje tasarlatmayı arzu ettiğinizde, farklı bir seyahat planlamak istediğinizde, üst düzey bir misafirinizi ağırlarken, evlilik teklifi yapmadan önce dahi Bird of Paradise’ın kapısını çalabiliyorsunuz.

HELLO!: Böyle bir iş fikri, nasıl bir ihtiyaca cevap olarak doğdu?

D. Yıldız Edin: Günlük hayatınızın hızlı temposu içinde özenerek yapmak istediğiniz işler ve “Benden bir tane daha olsa” dediğiniz anlar olmuyor mu? Bird of Paradise tam da bu ihtiyaçtan yola çıktı. İş hayatım boyunca birçok kişinin şu anda verdiğimiz hizmete ne kadar ihtiyaç duyduğunu bizzat deneyimledim. Bazı kişiler ne yapması gerektiğini biliyor ancak zamanı yok; bazı kişiler ne istediğini biliyor ama sürece hakim değil; bazıları da hem zamana sahip hem de sürece hakimler ancak onlar adına bir başkası yapsın istiyorlar. Bu şekilde Bird of Paradise, New York ve Londra gibi yoğun tempolu metropollerde yaşayanların tanışık olduğu ‘Personal Concierge’ tanımının Türkiye’de öncüsü oldu.

HELLO!: Kişiselleştirilmiş concierge hizmeti Türkiye’de ilk, bu bağlamda yeni bir trend başlattığınızı düşünüyor musunuz?

D. Yıldız Edin: Bird of Paradise kuruluşundan sonra farklı bir noktaya geldi. Müşterilerimiz sadece kurumsal hayatın içinden kişiler değil. Özel hayatlarında bilgi ve çözüm desteğine ihtiyaç duyan da çok. Bir CEO gibi, çekirdek bir ailenin tüm üyeleri, yabancı bir çift veya bir anne de müşterimiz olabiliyor. Günümüzde herkesin yanında kendisi için araştıran, farklı şeyler yaratan ve bu anlamda hayatı-

nı gerçek anlamda kolaylaştıran birine ihtiyacı var. Bird of Paradise tam olarak bu boşluğu dolduruyor.

HELLO!: Bird of Paradise’ın sağladığı hizmetlerden bahseder misiniz?

D. Yıldız Edin: Bu soruyu bugüne kadar aldığımız taleplerden bahsederek cevaplamak istiyorum: Ortadoğu’ya gönderilecek kurumsal hediye seçimi ve temini, ayak deformasyonu yaşayan bir müşterimize özel üretim ayakkabı yapacak üreticilerin araştırılması, Los Angeles’ta bir haftalık seyahat planlama, 300 kişilik Batzmizvah daveti, bir CEO ve eşinin tarihi yarımadada gezdirilmesinde ev sahipliği yapılması, özel tasarım cam ve gümüş hediyeler üretimi, İstanbul’a balayına gelen bir çiftin 10 günlük balayını programlama, evdeki elektrik düğmelerini değiştirmek isteyen bir aile için model araştırma ve bütçeleme, çizgisi kuvvetli bir kişi için animasyon kaynaklarının araştırılması, uzun yıllar hizmet vermiş bir CEO’nun görev devir tesliminde çalışma arkadaşları tarafından yaptırılan özel tasarım teşekkür ve veda hediyesi, odasını balonla kaplamak isteyen bir genç kıza balon temini ve şişirtme hizmeti, 50. yıl özel tasarım evlilik hediyesi, güney sahil kasabasında evlilik teklifi alternatiflerinin oluşturulması ve projelendirilmesi, 60-80 kişilik özel temalı davetler, bir davetin ana bölümünü oluşturan konuşma metninin yazılması, bir güne yayılan sürpriz bir sene-i devir kutlaması, 18 yaş hediyesi olarak özel tasarım çizgi film oluşturulması ve prodüksiyonu.

HELLO!: Bu kadar farklı alanlarda hizmet verirken, Bird of Paradise olarak nasıl bir yorum katıyorsunuz?

D. Yıldız Edin: En önemlisi, müşterinin iç sesini duyabilmek ve kendisinin gerçek ihtiyacını tanımlamak. Özellikle yaratıcı çalışmalarda, kişiyi/ konuyu çepeçevre tanıyacak bir diyognostik çalışma yapıyoruz. Sonra müşteriye önerilerde bulunuyoruz ve hayata geçiriyoruz.

“Seyahat, yeni kültürler, yeni insanlar

vazgeçilmezim… 10 yıl önce kendime her yıl yeni bir yere gitme sözü verdim. Keşiflere bayılırım.

Programım ve önceliklerime göre daha önce denenmemiş bir rota illa ki çıkıyor.”

Deniz Yıldız Edin, “Anı toplamak hep önceliğim olmuştur. O an bana yeni bir güzellik sunuyorsa, mutlaka tadını çıkarırım. ‘70 yaşında olsan, şu anki Deniz’e ne tavsiye ederdin’ sorusu beni akıl ve kalp dengesinde doğru yönlendirir... Yaşanmamış...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.