GÜZELLİK

Yavaş yavaş vedalaşmaya hazırlandığımız yazla birlikte tatillerimiz de bitti. Korunmamıza rağmen yine güneş lekelerimiz arttı, sıcak havanın da etkisiyle cildimiz çok daha kuru bir hale geldi. Peki onu korumak ve oluşan hasarları azaltmak için neler yapa

Hello! (Turkey) - - Bu Hafta - GÖKÇE ATEŞ gates@doganburda.com

GÜZELLİK

Bedenimizi saran derimiz, vücudumuzun en büyük organı. Bizi dış etkenlerden koruyarak adeta bir kalkan görevi üstleniyor. İşte bu yüzden tatil dönüşlerinde de en büyük değişimi ve yazdan kalan hasarları yine o üstleniyor. Derimizin içindeki renk (pigment) hücreleri yaşlanma ve güneş hasarına bağlı olarak değişiklikler gösteriyor. Bu da kendini lekelenme olarak dışa yansıtıyor. Hormonal, mekanik, UV hasarı veya yaşlanmanın habercisi ve göstergesi olarak karşımıza çıkan leke problemiyle ilgili merak ettiklerimizi ve cildimiz için neler yapabileceğimizi Prof. Dr. Reha Yavuzer’e sorduk.

Güzelliğin yeni tanımı: Deri güzelliği

Prof. Dr. Reha Yavuzer, “Beden şekli, yüz hatları, burun, göğüs büyüklüğü konusunda farklı güzellik anlayışına sahip olabiliyoruz. Kültürel, ırksal ve yaşa bağlı beğeniler değişebiliyor. Değişmeyen ve herkes tarafından güzel kabul edilen tek bir ortak nokta var, o da deri güzelliği. Pürüzsüz, nemli, gergin bir yapı, lekesiz, parlak, sivilcesiz, gözenekleri belirgin olmayan bir yüzey, deri güzelliğinin tanımlayıcıları” diyor. Peki ama derimizin hem sağlıklı hem de güzel gözükmesi için ona nasıl bakmalıyız? Onu nasıl beslemeli, nemini ve ihtiyaçlarını nasıl karşılamalıyız?

Vitamin takviyesi

Yavuzer anlatıyor: “Deri sağlıklı olduğu zaman canlı ve parlak görünür. Antioksidan özellikleri belirgin olan A, C ve E vitamini deriyi hasar yaratan zararlı atıklara karşı korur, kolajen yapımını artırır, güneş ışınlarına bağlı yaşlanmayı yavaşlatır, daha sıkı ve parlak olmasını sağlar, deri üzerindeki kahverengi ve kırmızı lekelenmeleri azaltır. Besinlere ek olarak deri için hazırlanmış vitamin enjeksiyonları da cildinizin ihtiyacını karşılamak için yaptırabileceğiniz tıbbi girişimlerin başında yer alıyor. Leke oluşumunda önleyici özelliği olabilen bu enjeksiyonlar oluşmuş lekelere etki edemez elbette. Yılda üç-dört kez yapılması yeterlidir.”

Mineraller de önemli

Minerallerin de deri sağlığı ve güzelliği için önemini vurgulayan Yavuzer, “Selenyum derinin kanser gelişimi açısından ana koruyucu- sudur. Özellikle güneşe kontrolsüz yakalananlar için takviyesi çok önemli. Çinko ve bakır da deri elastikiyeti ve ince kırışıklıkların önlenmesi açısından gerekli. Deri kalınlığının artırılmasında da rol oynarlar. Yine gıdalara ek olarak çinko ve bakır içerikli hyalüronik asit enjeksiyonları özellikle göz altı bölgesindeki koyuluklar için yararlı. Sıklıkla üç seans yapılan bu işlemde deride bir parlaklık ve canlılık elde ediliyor” diyor.

Probiyotikleri unutmayın

“Probiyotikler de gıdalardaki antioksidan, vitamin ve mineralleri daha çok almanızı sağlar” diyen Yavuzer şöyle devam ediyor: “Bunlar sayesinde daha sağlıklı ve ışıldayan bir deriye sahip olabilirsiniz. Probiyotik kullanımı derinin bariyer özelliklerini geliştirir, güneş hasarını azaltır ve nemli kalmasını sağlar. Bu faydalı bakterilerin düzenli kullanımı hem sağlığınız hem de güzelliğiniz için önemli. Aynı zamanda deri sağlığı için faydalı bakteriler içeren probiyotik tiplerine sahip kozmetik ürün ve gıda tak- viyesi kullanımı, deri kalitesini ve canlılığını artırır, lekelenme direncini yükseltir. Hangi ürünü ne şekilde kullanmanız gerektiğini hekiminize danışmanızda fayda var.”

En ucuz anti-aging ürün: Su!

Prof. Dr. Yavuzer, hepimizin artık bildiği üzere yeterli su içiminin deri sağlığı için yapabilecek en basit, en kolay ve en ucuz yöntem olduğunun altını çiziyor. “Günde iki litre düzenli su içtiğinizde, dört hafta içerisinde derinizin daha sağlıklı ve parlak olduğunu göreceksiniz” diyor ve ekliyor: “Hyalüronik asit uygulamaları da gerek kozmetikler ile gerekse enjeksiyonlar ile deriye verilerek, derinin nemli kalmasına yardımcı olur. Kendi ağırlığının bin katı su tutan hyalüronik asit, güzel, parlak ve diri bir cilt için şart. Nem enjeksiyonu ‘Volite’ de deri kalitenizi koruyan, cilt altının su tutmasını sağlayan ve deri elastikiyetini artıran bir uygulama. Tek seferlik bir uygulama ile 9-10 aya kadar etkinlik elde ediliyor. Bilimsel çalışmalar, düzenli kullananlarda cilt yaşında üç yıla kadar gençleşme olduğu yönünde.”

Teknolojik destek gerekirse...

Tüm bu koruyucu işlemleri yapmakta geç kaldınız; güneş koruyucular ile aranız iyi değil, lekeler yüz, boyun, dekolte bölgeniz ve ellerinizi sarmaya başladı. Artık koruyucu ve besleyici yöntemler sizin için yeterli değil... İşte tam da bu aşamada Prof. Dr. Yavuzer teknolojiden destek alarak anlatıyor: “Artık tedavi edici uygulamalara geçmek gerekir. Leke tedavisinde enerji bazlı teknolojik cihazlar oldukça faydalı. ‘BBL’, geniş dalga boylu ışık uygulaması ile leke tedavileri için tercih edilebilir. Değişik filtrelerle sıkılaşma ve lekelere yönelik pek çok farklı işlem gerçekleştirilebiliyor. Sonbahar-kış aylarında ‘Coolaser’ yapılabilir ki bu atış hızı çok yüksek yeni nesil lazerler ile cilt sıkılaşması, leke tedavisi mümkün. Ayrıca ‘Q Switch Laser’ de lekenin giderilmesini ve lekeye sebep olan pigmentin aşırı üretiminin baskılanmasını sağlıyor. Saniyenin milyonda biri hızında atış ile yüksek enerjiyi lekeye ulaştırabiliyor. Yapılan atışla oluşan patlamanın etkisiyle, birbirine tutunmuş büyük leke pigmentleri binlerce küçük parçalara ayrılıyor. Bu şekilde küçük parçalara bölünen melanin pigmenleri artık vücut tarafından atılabilir hale geliyor.”

Hormonel, mekanik, UV hasarı veya yaşlanmanın habercisi olarak karşımıza çıkan leke problemleri, neredeyse her kadının cildinde rastladığı sorunlardan biri. Önlem alınsa dahi oluşabilen bu lekeler için teknoloji yardımımıza koşuyor. Özellikle lazer...

Güzellik söz konusu olduğunda göreceli olmayan tek unsurun cilt güzelliği olduğunu belirten Prof. Dr. Reha Yavuzer’den iyi bir cilde sahip olmanın yollarını dinliyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.