WIND OF İSTANBUL FERKO SIGNATURE’DA…

Medya sanatçısı, yönetmen ve araştırmacı Refik Anadol’un ‘Wind of İstanbul’ adlı dijital eseri, Contemporary İstanbul kapsamında Ferko Signature’da düzenlenen etkinlik ile sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Hello! (Turkey) - - Inside Story -

Sanatseverlerle 12. kez buluşan Contemporary İstanbul’un bu yıl üçüncü kez ortak sponsoru olan Ferko, Türkiye’nin en önemli çağdaş sanat etkinliğine olan desteğini İstanbul’a kalıcı bir eser kazandırarak taçlandırdı. Levent’in şimdiden yükselen değeri haline gelen Ferko Signature için sanatçı Refik Anadol’a Türkiye’nin ilk data painting eserini tasarlatan Ferko, ‘Wind of İstanbul’u sanatseverlerin beğenisine sundu. Ferko Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Meriçten ile Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökçe Meriçten’in ev sahipliğinde gerçekleşen kokteylde iş, sanat ve cemiyet hayatının önemli isimleri bir araya geldi.

Refik Anadol’un İstanbul’daki rüzgar bilgilerini yaklaşık 3x6 metrelik dijital bir tabloya sürekli değişen, interaktif resimler olarak yansıttığı eseri sanatseverlerden yoğun ilgi gördü.

‘Wind of İstanbul’ için bir yıl boyunca Atatürk Havaalanı’ndan toplanan 10 saniyelik aralıklarla zaman ve sıcaklık ile beraber rüzgar hızı, yönü ve şiddeti bilgilerini okuyan, analiz eden ve görselleştiren bir dizi yazılım geliştiren Refik Anadol, İstanbul’un belirgin rüzgar karakteristiğine odaklanan dört dinamik bölümden oluşan bir eser tasarladı. Her bölümün, rüzgarın gö-

Ferko, sanatın, toplumların gelişimi üzerindeki rolüne çok inanıyor. Ve bu inançla, 27 yıldır her projesinde sanatsal bir dokunuş yapmaya, sanat etkinliklerini desteklemeye özen gösteriyor.

İş, sanat ve cemiyetin ünlü isimleri, Refik Anadol’un eserini keyifle izledi.

rünmeyen güzelliğini, rengarenk ve estetik bir tablo olarak ortaya çıkardığı eser, rüzgar olgusunu ve doğanın güçleri ile yapılı çevre arasındaki görünmeyen şiirsel ilişkiyi araştıran kuşbakışı benzersiz bir deneyim sunuyor.

Ferko Signature’ın ‘Wind of İstanbul’ eserine ev sahipliği yapmasından büyük bir mutluluk ve gurur duyduğunu ifade eden Ferko Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Meriçten, “Refik Anadol, ülkemizi tüm dünyada temsil eden genç ve önemli bir sanatçı. Kendisinin daha önce tasarladığı ‘Wind of Boston’ eseri, bizi çok etkiledi. Refik Anadol ile bir araya gelip İstanbul’dan esin alarak yeni bir eser yaratmak bizi oldukça heyecanlandırdı. İstanbul’u betimleyen özel bir eser oldu. Ferko olarak sanatın, toplumların gelişimi üzerindeki rolüne çok inanıyoruz. Ve bu inançla, 27 yıldır her projemize sanatsal bir dokunuş yapmaya, sanat etkinliklerini des- teklemeye özen gösteriyoruz” dedi.

Ferko Signature, Londra’da Wembley Stadyumu, 30 St. Mary Axe Gherkin Kulesi, New York’ta Hearst Kulesi, Hong Kong ve Beijing Uluslararası Havalimanı gibi projelerle dünya çapında ün kazanan mimar Lord Norman Foster’ın imzasını taşıyor. Teknolojik ve çevre dostu sistemlerle donatılan, lüks kavramını ofislere taşıyan Ferko Signature, sosyal yaşamın odağındaki popüler markalara sahip AVM’ler ve şehrin gözde otel, restoran ve eğlence merkezlerine yakınlığı ile şimdiden bölgenin prestij noktası haline geldi. Ferko Signature, tüm bağlantı yollarının kesiştiği merkezi konumu ve çeşitli ulaşım alternatifleri ile zaman tasarrufu avantajı sağlıyor. Ferko Signature’ın ‘Kent Bahçesi’nde bulunan yeşil alan, kafe ve restoranları ise iş yaşamının hızlı temposunda, çalışanların soluklanmaları için tasarlanmış.

n Gökçe - Mısra, Deniz, Ferit - Hatice, Damla - Özgür Meriçten

n Gökçe Meriçten, Refik Anadol, Ferit Meriçten

n Ece - Olgaç Artam, Nurcan - Turgay Artam

n Osman - Sıla Öztürk Oram

n Banu - Hakan Çarmıklı

n Yasemin - Lara Kamhi

n Gözde - Aytek Şavkan

n Benan - Ender Saraç

n Ali - Rabia Güreli

n Nesrin Sarıoğlu, Revna Demirören, Berrak Barut

n Ece - Ecehan Kurdoğlu, İnci Ertuğ

n Erkin – Şebnem Ersoy

n Mustafa Taviloğlu

n Tuba Coşkun

n Şeli Elvaşvili

n Selman Aşçı, Matthew Warner, Tuncay - Burak Aşçı

n Zeynep Rendeci,

Özlem Açıkgöz

n Koray - Tuba Yavuzer

n Fulin - Murat Aksu

n Ece Vahapoğlu

n İnci Aksoy

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.