PORSELENE ÇAĞDAŞ YORUM

Dünyaca ünlü Çinli sanatçı Ai Weiwei’nin ‘Porselene Dair’ başlıklı sergisi Sakıp Sabancı Müzesi’nde. Eser sayısı bakımından bugüne kadar yapılan en geniş kapsamlı çalışma olan sergi için sanatçı da “En iyi sergilerimden biri” yorumunu yaptı.

Hello! (Turkey) - - Inside Story -

Akbank sponsorluğunda gerçekleştirilen ‘Ai Weiwei Porselene Dair’ sergisi, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde düzenlenen özel bir davetle açıldı. 1957 Nobel adayı şair Ai Qing’in oğlu olan sanatçının seramik- le ilişkisi 1970’lerde başladı. “Çağdaş bir sanatçı olarak yapılmayanın peşindeyim” diyen Ai Weiwei, tarihi gelenekleri araştırdığını ve bu serginin de bu çabaların sonucu ortaya çıktığını söylüyor ve ekliyor: “Genelde büyük müze sergilerinde

bunun yarısı kadar iş olur. Ama eser yönünden bugüne kadar yapılan en büyük sergim bu.” Sergide sanatçının 100’ü aşkın eseri yer alıyor.

Çağdaş sanat alanının en etkin figürlerinden Ai Weiwei’in sergisinin davetinde iş, sanat ve cemiyet dünyasından birçok isim yer aldı.

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer ve Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Ölçer’in ev sahipliğinde gerçekleşen davete; Akbank Genel Müdürü Ha- kan Binbaşgil, Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Sakıp Sabancı Müzesi Yönetim Kurulu Üyesi Sevil Sabancı’nın yanı sıra sanatçı Ai Weiwei de katıldı. Sanatçının porselen üretimine odaklanan ‘Ai Weiwei Porselene Dair’ sergisi, SSM’nin üç katına yayılıyor. Kariyeri boyunca birçok alanda çalışan Ai Weiwei’in porselenlerinin yanı sıra video, duvar kağıdı ve fotoğrafları da sergi kapsamında sanatseverlerle buluşuyor.

n Nazan Ölçer, Sevil Sabancı, Hakan Binbaşgil, Suzan Sabancı Dinçer n Sevil Sabancı, Ferhat Ferhangil

n Ai Weiwei

n Dalia Garih Sayı bakımından şimdiye kadar gerçekleştirilen en kapsamlı Ai Weiwei sergisinde 100’ü aşkın eser

yer alıyor.

n Faruk - Nihal Yöneyman

n Cem - Ümit Boyner

n Rabia - Ali Güreli

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.