“DİL ÖĞRENMELERİ ÖNEMLİ”

AYŞE KUCUROĞLU

Hello! (Turkey) - - Inside Story - BÜŞRA NAZLAN ÜREGÜL

Suna, Kemal, Osman, Cenk ve Selma... Ayşe Kucuroğlu’nun beş çocuğu da birbirinden hareketli, zeki ve atak. Pekiyi, Kucuroğlu beş çocuğa birden koştururken kendine ve işine nasıl zaman ayırıyor? Onların eğitiminde en çok neye önem veriyor ve günlük rutini nasıl geçiyor? Bu, son derece yoğun anneden hepsini dinliyoruz:

“Benim için çocuk eğitimindeki en önemli şey, onları birer birey olarak yetiştirmek ve bazı önemli değerleri erken yaşta aşılamak. Ben kitap sevdasını, kitap okurken altını çizmeyi babamdan öğrendim ve bunu şimdi de çocuklarıma aşılıyorum. Bir diğer en çok önem verdiğimiz şeyse yabancı dilleri. Taner ile beraber her biri doğduğundan itibaren yabancı dili çok güzel aşıladık.

Hepsi Amerika’da dünyaya geldi. Hepsinin İngilizcesi son derece iyidir. Okulumuzun, onlara verdiğimiz İngilizceyi kaybettirmeyecek ve çağdaş bir eğitim kuru- mu olması önemliydi, öyle de yaptık.

Okul dışında çok rahat ve özgürler. O yüzden okul hayatında biraz daha disiplinli oluyorlar. Suna dramayı çok seviyor, sesi çok güzel ve harika dans ediyor. Bunun için özel bir eğitim aldırmayı düşünüyoruz. Kemal’in ise çizimi muhteşemdir. Mimar olmak istiyor ve eğitimine Amerika’da devam edecek. Cenk çok farklı bir çocuk, gözyaşımız nasıl akar gibi değişik sorular soruyor. Muhtemelen fizikle ilgili bir şey seçecektir. Ne istediğine erken karar veren çocuğun her zaman daha başarılı olacağına inanıyorum. Onları yeteneklerine göre yönlendirmek Taner ve benim en çok önem verdiğimiz konulardan biri. Ayrıca çocuklarıma empati yapmayı aşılıyorum. Çünkü ben her konuda empati yapan biriyim. Önyargısız olmamız gerektiğine inanıyorum. Farklılıklar güzeldir.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.